starwars

A long time ago in a galaxy far far away…

Eğer bu kelimeler size bir şey ifade etmiyorsa, muhtemelen efsanevi film serisi ‘Star Wars’u izlememiş olmalısınız. Bugün size bu ustalık eserinden bahsedeceğim.

Star Wars, George Lucas tarafından yaratılan bir bilim-kurgu serisidir. Hikayeler binlerce canlı formasyonunun, ilginç droidlerin, çeşitli coğrafi ve beşeri koşulların olduğu gezegenlerin ve bu gezegenler arası seyahatlerin ve daha nice etkileyici unsurun bulunduğu bir galakside geçiyor.

Güç kavramı

Hikayede çoğu şeye yön veren ve “Güç” diye adlandırılan mistik bir kavram var. Galaksi halkı Güç’ün tüm evreni sarıp sarmaladığına inanıyor, onlar için bir din niteliğinde ve bu güç seçilmiş kişiler tarafından kontrol altına alınıp farklı idealler uğruna kullanılabiliyor. Gücü kontrol edebilme yetisi, canlıların hücrelerinde bulunan “Midichlorian“ adlı mikroorganizmalardan geliyor. Bu biyolojik özellikler kalıtsal olarak aktarılabildiğinden bu evrendeki aile ilişkileri epey önem arz ediyor.

star wars

Güç, bireye telekinezi, telepati, süper-hız ve önsezi kabiliyeti gibi doğaüstü güçler bahşediyor. İşte Star Wars evrenindeki asıl kilit nokta, bu gücün hangi amaç uğruna kullanıldığı. Bu noktada Jedi’lik ve Sith’lik olmak üzere bir ayrım ortaya çıkıyor. Eğer güç sahibi gücünü aydınlık tarafa yani evrenin özgürlüğü ve refahı uğruna kullanıyorsa Jedi, gücünü karanlık tarafa yani karşısındakini manipüle edip, öfke ile elde edilmiş bir düzen uğruna kullanıyorsa Sith olarak adlandırılıyor. Buradaki en önemli nüans tarafların iyi-kötü diye adlandırılmıyor ve bu kavramların farklı ideolojileri betimliyor olması. Hikaye ana hatlarıyla bu iki ideolojinin arasındaki mücadeleyi inceliyor.

jediden-darth

Neden 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü ilan edilmiştir?

Hikayede Jedi’ların vedalaşırken kullandıkları “Allah’a emanet ol” benzeri “May the force be with you – Güç seninle olsun” sözünün “May the 4th…” kelimelerini çağrıştırmasından 4 Mayıs günü Dünya Star Wars Günü ilan edilmiştir.

Star Wars serisindeki filmleri hangi sırayla izlememiz gerektiğine dair dünya çapında bir karmaşa var. Bu durumun sebebini şöyle açıklayayım; 70’li yılların sonunda ilk Star Wars filmi çıkıyor ve bu filmin ardından iki film daha çekiliyor ve ilk üçleme oluşuyor. Bundan yıllar sonra 90’ların başında hikayedeki önemli karakterlerin geçmişini daha detaylı aktarabilmek adına bir üçleme daha çekiliyor fakat asıl hikayenin öncesini anlattığından, hangi filmlerin önce izlenmesi gerektiği konusu kafa karışıklığı yaratıyor. Bana soracak olursanız, hikaye bütünlüğü adına öncelikle 90’ların sonunda çekilmiş üçlemenin izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu filmler haricinde günümüzde hala sinemalarda Star Wars filmleri görüyor olmanızın sebebi bu bahsettiğim üçlemeler dışında son yıllarda üçüncü üçlemenin çıkmış olmasıdır. Korkutucu geldiğini bilmekle beraber, seri toplam 9 ana film, 2 ara film olmak üzere 11 filmden oluşuyor. O yüzden bu seriye televizyon dizisi gözüyle bakabilirsiniz.

starwars hepsi

Star Wars’un yalnızca bir film olmadığını, aile bağlarının, duygusal seçimlerin ve derin siyasi anlamların bulunduğu, bilim-kurgu öğelerinin arkasına saklanmış bir felsefik yapım olduğunu hatırlatmakla beraber Dünya Star Wars Gününüzü kutlarım.

Yazar: Batuhan Aktaş