İnsan biyolojisinde doğal olan 5 parmağa sahip olmaktır. Fazla ya da az olması durumu ‘anomali’ yani ‘normal olmayan’ olarak kabul ediliyor.

El parmaklarımızla, bir poşet taşımaktan iğne deliğinden iplik geçirmeye dek birçok kaba ya da ince işi yapabiliyoruz. Genellikle 5 parmak bizim için yeterli oluyor, ama bazen bir parmak daha dilediğimiz anlar oluyordur. 🙂

Peki ellerimizde 6 parmağımız olsaydı nasıl olurdu?

Harvard Tıp Fakültesi’nden Cliff Tabin, müzik aletlerini daha iyi çalabileceğimizi, daha hızlı mesajlaşabileceğimizi ve büyük topları daha rahat tutabileceğimizi düşünüyor. Fakat bu kaba el işlerinin yanında, ince motor beceri gerektiren işleri çoğunlukla işaret ve baş parmaklarımızı kullanarak yaptığımız için, bu işlere fazla bir katkısı olmayacağını ekliyor.

Bir de alıştığımız matematik düzeninin farklı olacağına dair görüş belirtenler var. Şöyle ki: dünyanın her yerinde 5’li ya da 10’lu gruplar yapılarak oluşturulan sayma düzenleri mevcut, eğer 6 parmağımız olsaydı bu düzen kesinlikle farklı olurdu, 6’lı ya da 12’li bir matematik hesaplama düzenine sahip olurduk ve tabii 12 sayısı 10 sayısından daha fazla faktöre sahip olduğu için beyinsel gelişimimiz de farklı olacaktı diye düşünülüyor.

6 parmağımız

Eğer 6. parmağımız olsaydı, bu parmağın baş parmağa simetrik olarak karşısında, bilek kemiğinden çıkan bir uzantı şeklinde olacağı düşünülüyor.

6. parmak

Parmağını kaybetmiş insanlar için tasarlanan protezlere ek olarak fazla parmak oluşturmak adına tasarlanan teknolojik protezler de mevcut. Royal College of Art okulunda bitirme projesi olarak bu tasarımı yapan Danielle Clode ‘Bize verilen uzuvları doğuştan kullanırız, ancak daha fazlası olduğunda bunları kullanmayı öğreniriz’ diyor. Danielle Clode tarafından 3D printer ile üretilen parmak bileğe adapte edilebiliyor ve hareket ettirilebiliyor. Bu proteze sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu buradan izleyebilirsiniz.

Yazar: Citrus

Bu yazı ilginizi çektiyse bu başlığa da göz atmak isteyebilirsiniz: İnsanlık tarihinde solaklar neden azınlıkta kalmıştır?