Yaşamaya Dair – Deneyim

Yoganın beden üzerindeki olumlu etkilerini en az bir kere pratik edenler dahi fark etmişlerdir. Yoga pratiği sonrası yüz kasları gevşer, beden rahatlar, zihin hafifler. Hayatın yoğun koşuşturması veya kaçışları içinde yoga bize zaman ve alan yaratır; özbenliğimize dönmemizi sağlar. Nasıl açıklanacağını bilmediğim bu durum hali, ruhu ve bedeni öyle bir sarar ki; yoga pratiklerini yaptıkça yapasınız gelir ve o kendini bırakma, rahatlama anına gün içinde kavuşmak istersiniz.

Yoganın bu mucizevi etkisini düşünürken, kendimi bu dönüşüm sürecini sorgularken buldum. Bir şekilde, yoga stüdyosunda, evde, doğada bir matın üzerinde durmuş nefes alıp verirken ardı ardına birtakım hareketler yapıyoruz ve bunlar bedenimizle beraber zihnimizi de dönüştürüyor. Bu konunun çok derin bir konu olmasına karşın, bir yoga öğrencisi olarak birkaç asana yani yoga duruşu üzerinden, tek bir hareketin bile bedenimizdeki sistemleri ve ruhumuzu nasıl iyileştirdiğini inceleyip görelim mi?

1. Asana: Ayakta öne eğilme duruşu (Uttanasana)
yoga hareketi

Ayakta öne katlanma duruşu aslında daha fazla yere dokunmak, daha az dizi bükmek için çokça hırslarımıza yenik düştüğümüz bir duruş. Fakat, kendimizi bu pozun içine bıraktığımızda kalça ve hamstring kasları esnerken, iç bacaklar, kalça, dizler kuvvetleniyor. Omurgayı esnek ve güçlü tutuyor. Sırtımızdaki gerginlikler çözülüverirken stres ve kaygı seviyesini düşürüyor, sinirleri yatıştırıyor, zihni hafifletiyor. Aynı zamanda sindirim sistemimizi de iyileştiriyor.

Dipnot: Yere dokunmak mı, dizleri kırmak mı? Dizleri kırmak!


2. Asana: Tavşan duruşu (Shashankasana)
yoga

Çocuk pozuna oldukça benzeyen tavşan duruşu, yoğun pratik aralarında bir es verip nefesimizi toparladığımız ve aynı zamanda içimize dönüp, pratik sırasında bedenimizde ve içimizde neler olup bittiğini anlamak için kısa bir süreliğine “durduğumuz”; bu sayede ise farkındalığımızın arttığı bir poz. Bir öne eğilme pozu olan tavşan duruşu; omurga üzerindeki benzer etkilerinin yanı sıra, hormonların kontrol altında tutulmasını, tiroit bezlerinin aktive olmasını sağlıyor. Dolaşım sistemi ile başımıza doğru hareket eden kan ile stresten arındıyor. Sindirim sistemini harekete geçiriyor ve en ilginç olanı yüz kaslarımızı genç kılıyor!   


3. Asana: Plank/Tahta duruşu (High Chaturanga)
asana tahta durusu

Yoga pratikleri haricinde pilates veya egzersizlerde de sıkça yapılan plank duruşu, vücudumuzda üst bedenden alt bedene her bölgeyi uyandırarak, bu bölgelerdeki farkındalığımızın artmasını sağlıyor. Karın kaslarımızı sıkılaştırıp, kollarımız ve omuzlarımızı güçlendiriyor. Sırt ağrılarını iyileştiriyor. Bedenin duruşunu ve dengesini düzenleyip, dayanıklılığını arttırıyor. Aynı zamanda plank duruşu, metabolizmayı hızlandırıp modumuzu yükseltirken, mental odaklanmamızı kolaylaştırıyor.


4. Asana: Aşağı bakan köpek (Adho Mukha Svanasana)
asagı bakan kopek

Yoga akışları sırasında dönüp dönüp geldiğimiz, baş aşağı dururken bizi saran düşüncelerden de arındığımız yer: Aşağı bakan köpek. Esneyen ve güçlenen eller, omuzlar, hamstringler, baldırlar ile tüm vücudun enerjisini yükseltiyor. Bedeni esneterek uyandırıcı etkisi olan aşağı bakan köpek duruşu, zihni yatıştırarak bizi stresten arındırıyor, daha kolay uykuya dalmamızı sağlıyor. Hafif-orta dereceli depresyon belirtilerini hafifletiyor. Sinüzit, yüksek tansiyon, siyatik, astım ve düz tabanlık gibi rahatsızlıklarda tedavi edici etki gösteriyor. Menopoz belirtilerini azaltıyor.


meditasyon

Örnek asanalarda da gördüğümüz gibi her bir yoga pozu bedenimizde farklı noktaları uyarıyor. Düzenli tekrar edildiğinde ise bu pratikler bir bütün oluşturuyor ve yoga bizi, bedenimizi ve zihnimizi iyileştiren bir ruhsal yolculuğa çıkarıyor. Unutmayalım ki, bu ruhsal yolculukta yoga duruşları ile en iyiye ulaşmak diye bir şey yok. Yoganın öğretisine göre, kendi en iyimizi pratik ederek iç yolculuğumuzu keşfe çıkmalıyız. Namaste 🙂


Yazar: Esra Kağıtçı Dede“Asla negatif düşünceleri zihninizde tutmayın çünkü bu doğrudan bedeninize sızar
Tao Porchon-Lynch