Gelişen hava yolu ağı ve sürelerin kısalmasıyla çoğumuz eskiye göre daha çok seyahat eder olduk. Hafta sonu,3 günlük resmi tatil kaçamakları,bayram tatilleri derken  hava yolu taşımacılığı adeta hayatımızın önemli bir parçası oldu. Hava yolunun bu kadar kullanılmasıyla ister istemez uçaklarla da bir bağımız oluşmuş durumda.

Boeing vs Airbus
Boeing vs Airbus

Hava yolculuğunun artışı markaları bilinir kıldı.

777’ler,737’ler,787’ler,A320’ler,A380’ler, A330’lar vs. bunların hepsini duyduğumuzda aklımıza hemen bir uçak silueti gelmiyor değil.Uçağa binerken kenarda köşede,uçak içi güvenlik kartlarında bu modelleri üreten havayolu taşımacılığının bayrak taşıyıcı üreticilerinin isimleri artık aklımıza kazınmış durumda. Boeing ve Airbus. Bu yazımda, dünya havayolu taşımacılığında öncü olan Boeing ve Airbus’ın temel farklılıklarından bahsedip en azından uçtuğumuz uçağın diğer firmaya göre ne gibi farklılıkları olduğundan bahsedeceğim.

Öncelikle bu karşılaştırmayı yapmadan once şunu söylemek isterim ki,buradaki amaç bir firmanın diğer firmadan daha üstün özelliklere sahip bir üretici olduğunu savunmak değil sadece temel farklılıklardan bahsedip iki firmanın ürettiği uçaklarda ne gibi değişiklikler olduğundan bahsetmektir. Hazırsanız şimdi kemerlerinizi bağlayabilirsiniz.

Boeing vs Airbus

Boeing firması Amerikan kökenli olup 1916 yılında Seattle’da kurulmuştur ve şuan genel merkezi Chicago,Illionis’tedir. Airbus firması ise Fransız kökenli olup  1970 yılında  Blagnac,Fransa’da kurulmuştur ve genel merkezi şuan Leiden,Hollanda’dadır.

image 10
Boeing

Boeing’i manuel özellikli, Airbus’ı ise otomatik özellikleri ağır basan bir otomobil gibi düşünebilirsiniz.

Bu görüşün sebebi, Airbus uçuş sistemlerinin Boeing’e göre daha fazla otomatize edilmiş olmasındandır. Airbus uçaklarının sistemleri bir tehlike algıladığında Boeing uçaklarına göre daha çok kendisi aksiyon almasına göre programlanmıştır. Boeing uçakları ise tehlike algılandığında daha çok pilota uyarı vererek uygun aksiyonun alınmasını pilota bırakmaktadır.

image 11
Airbus

Boeing vs Airbus kıyaslamasında pilotlara tanınan özgürlük

Mesela Airbus uçağın kokpitine oturup bir drift yapmaya çalışayım, Flight filmindeki gibi uçağı bir ters çevirmeyi deneyeyim derseniz sistemler buna kesinlikle müsade etmez. Boeinglerde ise pilotlar her türlü manevrayı yapma kabiliyetine sahiptir ve uçağı kontrol ederken tamamıyla özgürdür. Boeing’de otomatize edilmiş sistemler devre dışı bırakılabilirken Airbus’ta bu mümkün değildir.  Bu  otomatize durum kimi zaman pilotun avantajına kimi zaman da dezavantajına sebep olduğu için hangi sistemin daha iyi olduğuna dair birşey söylemek doğru değildir. Çünkü pilotların hata yapması kadar sistemlerin de hata yapma ya da bozulma riskleri vardır.  Tüm bunları düşündüğümüzde literatürdeki genel algı Airbus’ın otomatize sistemlerinin pilotları biraz tembelliğe sevk ettiğidir.Yani kısaca Airbus pilot uçurur,Boeing’i ise pilot uçurur diyebiliriz

Kontrol mekanizması kıyaslaması

İki üretici uçakları arasındaki bir diğer temel fark kontrol mekanizmasıdır. Boeing’ler otomobilvari direksiyon ile kontrol edilirken, Aırbus’lar bir Joystıck ile kontrol edilmektedir.  Boeing pilotları direksiyona alışmış olmalarından mıdır bilinmez Airbus kontrol mekanizmasını bir pc oyununa benzetmektedirler.

Konfor kıyaslaması

Uçakları konfor olarak değerlendirecek olursak, benim düşüncem Airbusların sarsıntı, motor sesi, koltuk rahatlığı ve iniş kalkış sarsıntıları gibi pek çok alanda daha konforlu olduğu yönündedir.Tabi bu biraz da kişiye göre göreceli bir kavramdır.

Nasıl ayırt edilebilir ?

image 14

İki firma uçaklarını ilk bakışta ayırt etmek istiyorsanız sizlere burun yöntemini söyleyebilirim. Boeing uçakları sivri burunlu, estetikli bir burun, Airbus uçaklarının burnu ise ‘’genellikle’’ daha yuvarlak, estetiksiz bir burun gibidir. Estetikli bir burun da yuvarlak olabilir düşüncelerinizi işitir gibiyim,olası bir burun duyarı kasılmasından önce latife ettiğimi hatırlatmak isterim 🙂

Mesela gece havada bir uçak gördük,Boeing mi Airbus mı olduğunu nasıl anlarız?

Cevap sanılan kadar zor değil aslında,uçak üzerinde yer alan beyaz çakarlı ışık bir kez yanıyorsa uçak Boeing,iki kez yanıyorsa uçak Airbus’tır.

Peki yerde olan bir uçağın dışarıdan sadece kokpitine bakarak hangi firmanın ürettiğini nasıl anlarız?

Kokpit yan camlarının altı eğer v şeklinde bir kırılım yapıyorsa uçağımız bir Boeing, yan camların altı düz bir çizgi halinde gidiyorsa uçağımız bir Airbus’tır.

image 15
Kokpit Yan Camları

Boeing vs Airbus Fiyat kıyaslaması nasıl?

İki firmayı karşılaştırırken bir de fiyatlarına bakalım. İki firmanın da fazla sayıda modeli olduğu için aynı segmentteki  uçaklarin  fiyat karşılaştırmasını yapmak daha doğru olacaktır.

A380’in liste fiyatı yaklaşık 450 milyon dolar, Boeing 787  Dreamliner’ın liste fiyatı yaklaşık 270 milyon dolar, Boeing 777-9  modeli yaklaşık 440 milyon dolar civarındadır. Yani fiyatlara baktığımızda bu tarz uçakları almak her havayolunun harcı değildir.

Iki firma arasındaki üretim farklılıklarını daha çok örneklendirilip yazımızı sayfalarca devam ettirebiliriz, fakat havacılık meraklısı arkadaşlarımızı sıkmamak adına yavaş yavaş yazıma son vermek istiyorum. Umarım bu ufak bilgiler iki firma arasındaki farklılıkları anlatmamda yeterli olmuştur.

Yazarımızın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.