Detroit: Become Human oyun demenin haksızlık olacağını şimdiden söyleyeyim. Oyundaki karakterlerin tamamı, 250 aktör ve aktrisin üç boyutlu taramalarla elde edilen görüntülerinden oluşuyor ve oyuncuların hareketlerini de %100 taklit ediyor.

image 37

Oyun, 4 sene boyunca büyük bir ekibin çalışmasıyla elde ediliyor ve yabancı dillerin yanı sıra Türkçe de oynanabiliyor.

Oyun 2038 yılında, Amerika’nın bir şehri olan Detroit’te geçiyor. Detroit şehrinin oyunda seçilmesini sağlayan özelliklerini birkaç cümleyle belirtmek isterim:

Detroit, 100 yıl önce sanayi devriminin yaşandığı önemli merkezlerden biri olarak gösteriliyor. Fakat 2018 yılı itibariyle Detroit, ABD’nin en fakir şehirlerinden biri durumunda. İşsizlik ve suç oranının yüksek olması nedeniyle şehir terk edilmiş bir hayalet şehre benzetiliyor. Bu durumun en büyük sebebinin teknolojiye ayak uyduramamasının olduğu düşünülüyor. İşte bu oyunda, silkinmeye başlayan şehrin, 20 yıl sonraki teknolojiyi yakalamış halini görüyoruz.

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human ve Androidler

Oyunda Androidler; bankacı, polis, bebek bakıcısı ve inşaat işçisi gibi birçok mesleğe sahip olabiliyor. Bu teknoloji, hayatı oldukça kolaylaştırsa da birçok insanın işini elinden aldığı ve işsizliği artırdığı için insanların tepkisini çekiyor.

Tamamen itaat etmek üzere üretilmiş, asla hayır demeyen, yorulmayan bu androidler, insanlar onlara kötü davrandığında ve birinin haksızlığa uğradığı durumlarda kendi insiyatiflerini kullanmaya başlıyorlar. İşte tam burada siz devreye giriyorsunuz. Zor durumda kalan androidin seçenekleri ekranda beliriyor ve siz neyi seçmesi gerektiğine karar veriyorsunuz. Oyunun kaderini siz belirlediğiniz için oyunun tek bir sonu yok ve sizin seçeneklerinizle kurgulanan bir film gibi. Androidlerin hayatına birer köle olarak mı yoksa dünyayı değiştirebilecek birer devrimci mi olacaklarına sizin parmaklarınız karar veriyor.

detroit become human

Oyunun grafikleri, müzikleri ve detayları müthiş. Bu adrenalin yüklü, ilham veren oyunu deneyimlemek büyük bir keyif. İnsan olmanın dışarıdan birinin gözüyle ne anlama geldiğini keşfetmek ve dünyayı bir makinenin gözünden seyretmek…

Yazar: Tuğçe Sütlü