Camembert peyniri, geleneksel olarak çiğ sütten yapılan üzerinde küf tabakası olan yumuşak ve akışkan yapısına sahip ünlü bir Fransız peyniri…

Yerel bir çiftçi tarafından üretilen peynirin namını duyuran ise Napolyon olur. Yerel halk tarafından ikram edilen peyniri Napolyon oldukça beğenir ve köyün adı olan  bu  geziden sonra Camembert adını alır .

Camembert peynirinin yapısı gereği dışı sert, içi sıvımsı kıvamdadır. Sıcak havalarda peynirin içi hayli akışkan bir hal almaktadır. Camembert peynirinin bu akışkan kıvamı oldukça ilginç bir tesadüf ile dünyaca ünlü ressama ilham olacaktır : Salvador Dali

La Persistencia de la Memoria

Davetli olduğu bir yemekte Camembert peynirini yiyen Dali, peynirin güneşte eriyen halinden ilham almıştır.

Dali’nin dünyaca ünlü tablosu “Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler” (La Persistencia de la Memoria) Camembert Peyniri’nden ilham almasıyla ortaya çıkmıştır. 1931 yılında yapılan tabloda eriyen saatler, yumuşak eriyen Camembert peynirinden esinlenmiş ve imgelenmiştir.

Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler
Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler

Zannediyoruz ki bir peynir dünya sanat tarihindeki en büyük ilhama sebebiyet vermiştir. “Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler” tablosu günümüzde halen en beğenilen tablolar arasındadır.

Yazar: historia vitae