Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamanın öneminin su götürmez bir gerçek olduğunu biliyoruz. Hatta sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 defa yapılması gerektiği, fluor karşıtlığı oluşmaya başlamış olmasına rağmen bilimin bize fluorun çürük önleme üzerindeki etkisini kanıtladığı, diş fırçasının ömrünün en fazla 3 ay olduğu gibi detaylara hakimiz.

Fakat bu bilgilerin yanında atlandığını gözlemlediğimiz bir konu var. Dil temizliği!

Dil, üzerinde tat tomurcukları içeren bir organdır. Tat tomurcuklarının anatomik yapısına bağlı olarak dilin üzeri girinti ve çıkıntılarla doludur. Pürüzlü bir yüzeyde bakteri tutunması daha sık ve kolay olur. Dolayısıyla diş fırçalarken dil temizliğine de yer verilmelidir. Bilimsel makalelerde ağız kokusunun birincil etkisinin dil üzerinde biriken bakterilerin oluşturduğu sülfür içerikli bileşikler olduğu vurgulanıyor. Dolayısıyla ağız kokusu şikayeti olanların nedenlerinden biri de dil temizliğini aksatmış olmaları olabilir.

Dil temizliği nasıl ve ne ile yapılır?

Dil temizliği yapılırken, dil fırçaları, diş fırçasının kıllarının bulunduğu kısmın arkasında görünen tırtıklı yüzey, ya da diş fırçasının kendi kılları kullanılabilir.

Yıllardır bilinen ve en çok önerilen metod; fırça ile dilin arka 1/3 bölgesinden başlayarak dil ucuna doğru süpürme hareketi yapılması şeklinde dili temizlemektir. Süpürme hareketini 10 defa tekrarlamak gerekiyor.

dil temizliği

Araştırmalarım sonucu farklı ve yeni 2 metod gördüm. Bunlardan birincisi yine fırça ile evde yapılabilen, süpürme hareket yönü farklı olan ve ‘X tekniği’ adı verilen bu yöntemde dilin üzeri, fırça ile X işareti şeklinde temizlendikten sonra X’in tam ortasından aşağıya bir çizgi daha indirme hareketinin uygulanması prensibine dayanıyor. (resim 5) Resimde görülen şekilde, öncelikle A-B, sonra C-D, en son E-F rotaları uygulanıyor ve bunu 6 kez yapmak öneriliyor. Bu yöntemin etkinliğinin araştırıldığı çalışmada, bakteri kolonizasyonunu etkin bir biçimde azalttığı ve yöntemi kullanan kişilerin aktif olarak dil temizliği yapabildikleri hissine kapıldıkları vurgulanıyor.

İkinci yöntem diş hekimlerinin yardımı ile yapılabilecek bir vakumlu dil temizleyiciyi içeriyor.

05Mpt7gw

İkinci yöntem diş hekimlerinin yardımı ile yapılabilecek bir vakumlu dil temizleyiciyi içeriyor. Cihaz, dental ünite bağlanıyor, diş hekimi tarafından kullanılıyor, dilin üzerine bir macun sürülerek fırçalayıp vacumlama yardımıyla derin bir temizlik sağlıyor. Diş hekimleri şuan için hali hazırda bulunan cihazları ile de profesyonel dil temizliği yapabiliyor fakat bu cihaz yeni geliştirilmiş. Alman üretimi, henüz Türkiye’de yok. Umarım yakın zamanda bizim sektörümüzde de yerini almaya başlar.

Oq VeyUw

Mekanik dil temizliğine katkı olarak ağız çalkalama suları ile kimyasal temizlik yapılması de öneriliyor. Ağız diş sağlığında diş fırçalama, dil temizleme, diş ipi kullanımı, çalkalama suları ile yapılan gargaranın bir bütünlük içinde olması gerektiğini unutmayın.

Yazar: Dt. Dilara Dinç