Dünyanın enleri serisine yeni yazımızla devam ediyoruz. Bu yazımızda Hiller Gölü, Bermuda Şeytan Üçgeni, Cehennem Kapısı, Sessizlik Bölgesi, Hareket Eden Taşlar, Glowworm Mağarası ve Afrika’nın Gözü hakkında bilgilere sahip olacağız.

Hiller Gölü

Pembe rengiyle insanı hayrete düşürüp kendine hayran bırakan bu göl, Batı Avustralya’da bulunuyor. Okyanustan bir kumsal ve yeşil alanla ayrılmış gölün uzunluğu 600 metre olarak belirtiliyor. Tuzlu bir yapıya sahip olan gölün renginin içinde bulundurduğu bakterilerden kaynaklandığı düşünülüyor.

ilginç yerler
En İlginç Yerler; Hiller Gölü

Bermuda Şeytan Üçgeni

Atlantik Okyanus’unda yer alan, üzerinden geçen gemi ve uçakların kaybolduğu ve gizeminin uzun yıllar açıklanamadığı bu üçgen bölge, birçok bilim insanı tarafından araştırılmıştır. Sebebi bulunamayan olayların gerçekleşmesi nedeni ile mitleşmiş olan bu bölgede, günümüzde okyanus akıntıları sonucunda açığa çıkan gazların kimyasal olayları sonucunda bu tür kazaların meydana geldiği söyleniyor.

The Bermuda Triangle | The Bermuda Triangle is a region in t… | Flickr
En İlginç Yerler; Bermuda Şeytan Üçgeni

Cehennem Kapısı

Türkmenistan’da bulunan, Derveze Çukuru olarak da anılan bu alan yanan bir doğal gaz bölgesi olarak biliniyor. Rus bilim insanları tarafından doğal gaz araması yaparken ortaya çıkarılıyor ve bulunduğu günden beri çıkardığı metan gazının etkilerinin önlenmesi için yanmaya devam ediyor.

Dosya:The Door to Hell.jpg - Vikipedi
En İlginç Yerler; Cehennem Kapısı

Sessizlik Bölgesi

Meksika’da bulunan Chihuahuan çölü sessiz olmasıyla anılıyor çünkü bu alanda hiçbir televizyon, radyo, telefon sinyalleri çekmiyor. Aynı zamanda çeşitli manyetik anormal durumların gözlendiği de belirtiliyor.

File:Zona-del-Silencio.jpg - Wikimedia Commons
En İlginç Yerler; Sessizlik Bölgesi

Hareket Eden Taşlar

ABD – Death Valley’de bulunan, yaklaşık 350 kg ağırlığında olan bu taşların nasıl hareket ettiği uzunca bir süre zihinleri meşgul etmesinin ardından sırrı çözülüyor. Vadinin bir göl yatağı üzerinde bulunduğu, zaman zaman suyun üst yüzeye çıktığı ve soğuk havalarda buza dönüştüğü, kayaların da buzlar üzerinde kayarak hareket ettiği açıklanıyor.

Moving stones in Racetrack - Death Valley, United States -… | Flickr
En İlginç Yerler; Hareket Eden Taşlar

Glowworm Mağarası

Yeni Zelanda’daki bir mağara, doğanın muhteşem bir görüntüsüne sahip. Mağara içinde bulunan Arachnocampa larvaları ateş böceği gibi parlayıp, mağaranın içini yıldızlı bir görüntüye kavuşturuyor.

Waitomo Glow Worm Caves, #NewZealand | March 01, 2014 at 03:… | Flickr
En İlginç Yerler; Glowworm Mağarası

Afrika’nın Gözü

Sahra Çölü’nde yer alan bu bölge Richat Yapısı olarak da isimlendiriliyor ve ilk olarak Fransız astronot Thomas Pesquet tarafından fotoğraflanıyor. Çekilen fotoğrafta mavi büyük bir göze benzetiliyor ve Afrika’nın gözü ismine sahip oluyor. Volkanik kayaların aşınması ile oluşan bu alan Google Earth’ten de görülebiliyor.

Richat Structure | Edited ISS055 image of the Richat Structu… | Flickr
En İlginç Yerler; Afrika’nın Gözü

Yazar: Citrus