Bu yazımızda sizin için Dünya’nın en zorlu koşullarına sahip yerleri derledik. Buralarda yaşam pek mümkün olmasa da, sahip oldukları en’leri ile en özel listede yer alıyorlar.

Dünya’nın en sıcak yeri:

Şimdiye kadar en yüksek zemin sıcaklığı İran’da bulunan Lut Çölü’nde tespit ediliyor. 2003-2009 yılları arasında zemin sıcaklığı ölçümü yapan Modis uydusu, en yüksek sıcaklığı 2005 yılında 70,7 santigrat derece olarak ölçüyor. Göçmen kuşların bu bölge üzerinde uçarken yüksek sıcaklık nedeniyle yere düştükleri düşünülüyor.

lut colu
Lut Çölü

Dünya’nın en soğuk yeri:

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) göre, dünyanın en soğuk yeri Antarktika’da bulunuyor. 21 Temmuz 1983’te Doğu Antarktika’daki Rus araştırma istasyonu Vostok Gölü‘nde hava sıcaklığını eksi 89.2 santigrat derece olarak ölçülüyor. Bu, şimdiye kadar bir hava istasyonu tarafından kaydedilen en soğuk ölçüm olarak kayda geçiyor.

vostok golu istasyonu
Vostak Gölü İstasyonu
Dünya’nın en kuru yeri:

En kuru yer deyince aklımıza ilk olarak çöller hatta Sahra Çölü gelebilir. Fakat bilim insanları buna katılmıyor. Yapılan kuraklık ölçümlerine göre Dünya’nın en kurak yeri; Antarktika’da 4053 metre yüksekliğindeki Ridge A vadisi. Aynı zamanda sessiz yeri olduğu belirtilen yerde hava o kadar kuru ki, kar yağması için yıllarca beklemek gerekebiliyor. Ridge A, aynı zamanda astronomik araştırmalar için de en uygun yer olarak belirtiliyor.

ridge a vadisi
Ridge A Vadisi Fotoğraf:Craig Kulesa

Dünya’nın en ıslak yeri:

Muson yağmurlarının en ıslak yer özelliğini kazandırdığı yerin ise Hindistan’ın Meghalaya eyaletindeki Khasi Dağları’nda yer alan Mawsynram Köyü olduğu belirtiliyor. Burada metrekare başına yıllık 11.872 milimetre yağış geliyor.

Mawsynram koyu
Mawsynram Köyü

Dünya’nın en rüzgarlı yeri:

Uzunca bir süre Washington Dağı en rüzgarlı yer olarak kabul edilmiş olsa da Batı Avustralya sahilinde yaklaşık 50 km uzakta bulunan Barrow Adası 1996 yılında bu birinciliği onun elinden aldı. Saate 407 km hıza ulaşan rüzgarın görüldüğü adada yaşamak pek münkün değil gibi görünüyor. Hava sıcaklığı yaklaşık 40 derece olarak ölçülüyor ve rüzgara bağlı olarak havanın son derece kuru olduğu belirtiliyor.

barrow adasi
Barrow Adası

Dünya’nın en uzak adası:

En yakın olduğu karaya uzaklığı en fazla olan Bouvet Adası Güney Atlantik’te bulunuyor ve Norveç topraklarına ait. Kendisine en yakın mesafe 1700 km uzaklıktaki Antarktika’da bulunan Queen Maud Land.
Yalnızlığı seven insanlar için bile fazla yalnız 🙂

queen maud diyari
Queen Maud Land

Yazar: Citrus