Uzun zamandır evin bir odasını sinema salonuna dönüştürmek için planlar yapıyordum. Büyük ekranda film izlemek veya konsolla oyun oynamanın keyfi çok farklı. İlk bakışta bu fikir çoğu insan tarafından gereksiz olarak değerlendirse de meşakkatli işleri bitirip evinizde o dev ekranın karşısına geçince çok keyifli bir deneyim yaşayacağınızın ve pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim. Bir de yanında güzel bir ses sistemiyle eklerseniz keyfiniz kat ve kat artacaktır. Projeksiyonların gerçeklik hissi için görüntü teknolojilerine milyonlarca dolar yatıran yapımlardan tüketici olarak maksimum faydayı sağlamamıza yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Ben bu deneyimimin ardından gelecekte kuracağım evlerde projeksiyon kullanacağımı düşünüyorum. Projeksiyondan sağladığım görüntüyü Tv’den almaya çalışsam en az 5 katı bir bütçeyi gözden çıkarmak zorunda kalacağım. İşim bittiğinde kaldıramamak da cabası…

projeksiyon
Kaynak:www.optoma.com

Gelelim işe nereden başlayacağımıza ;

Ev sinema sisteminizi kurmak için işinizi kolaylaştıracak ipuçlarıyla başlayabiliriz.

  • Öncelikle yapmanız gereken projeksiyon sistemini kuracağınız odanızın ölçülerini almak olacak.
  • Ekran olarak duvara yansıtma veya projeksiyon perdesi seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu tamamen kurulum için ayıracağınız bütçe ve yerle alakalı.
  • Daha sonra projeksiyon cihazı seçme ve uyumlu perde bulma ile yola devam edebilirsiniz.

Ev sinema sistemi için projeksiyon seçerken nelere dikkat etmeliyiz;

Kendi araştırmalarım kapsamında dilim döndüğünce projeksiyon seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağım. Gerek bilgiler, gerek tavsiyelerimiz konusunda “Yaşamaya Dair” etik kurallarımız gereğince hiçbir yönlendirme ve gizli reklam yapmaya çalışmadığımızı söyleme ihtiyacı hissediyorum. Bu tarz içerikleri etik bulmuyor ve sitemizin hiçbir içeriğinde bulundurmuyoruz. Okuyucularımızla kurulan güven bağı platformun olmazsa olmazı…

Projeksiyon seçenekleri son dönemdeki gelişmelerle çeşitlik kazandı. Kısa mesafe projeksiyonlar, uzak mesafe projeksiyonlar, DLP Lensli olanlar, 3LCD lensli olanlar, Led projeksiyonlar vb. seçenekler karşınıza çıkıyor. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız belli başlı projeksiyon satışı yapan firmalara gidip bire bir bu projeksiyonları görmenizi tavsiye ederim. Bu karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Aldatıcı fotoğraflarla görüntü kalitesi anlaşılmıyor. Projeksiyon cihazları ; çözünürlük gücü, kontrast oranı, parlaklık gücü, lens çeşidi gibi özelliklerle birbirinden ayrılacaktır. Sahip oldukları bağlantı çeşitlerinin de kullanım amacınıza göre ihtiyaçlarınızı karşılaması lazım. Aynı anda hem oyun konsolu hem video oynatıcıyı kullanacaksanız birden çok HDMI girişine ihtiyaç duyacaksınız. Odanızı kurgularken kullanacağınız ses sisteminin bağlantılarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Böylelikle kabloların oluşturacağı görüntü kirliliğini ortadan kaldırmış olacaksınız.

Eğer bu fikirler sizi heyecanlandırdıysa, kendim için alacağım süreçteki araştırmalarımın ışığında, evde keyifle kullanabileceğiniz başlangıç seviyesinde 5 projeksiyon cihazı tavsiyesine başlayabiliriz.

1.Optoma HD27 E Projeksiyon Cihazı;

Optoma HD27E ev sinema projektörü 3400 Ansi Lumenlik ışık gücü ile size ortam ışıklarını karartmaya gerek duymadan parlak görüntüler vaat ediyor. Texas Instruments’ın DLP teknolojisine sahip HD27’e bu sayede kontrast anlamında da çok başarılı bir performansa imza atabiliyor. Bir önceki model HD27’nin geliştirilmiş hali olarak tanımlayabileceğimiz Optoma HD27E 25.000:1 yüksek kontrast değerine sahip. Bu yüksek kontrast değeri biz kullanıcılar için gerçeğe çok yakın görüntüler ve çok geniş bir renk derinliğini anlamına geliyor.

optoma hd27e 1
Optoma HD27 E

2.Epson EH-TW7000 Projeksiyon Cihazı;

Bu 4K PRO-UHD projektör uygun fiyata yüksek kaliteli özellikler sunar. Üstün görüntü kalitesi ve 500 inç’e varan ekranla en yeni 4K içeriğin keyfini çıkarabilirsiniz. Görüntüyü; lens kaydırma, optik yakınlaştırma ve trapezoid düzeltme ile zahmetsizce ayarlayabilirsiniz. 4K içeriğin keyfini çıkarın ve HDMI bağlantı noktalarını kullanarak akış cihazlarını, Blu-ray oynatıcıları, oyun konsollarını ve daha fazlasını bağlayın.

epson eh tw7000 front
Epson EH-TW7000

3.Benq W1100 Projeksiyon Cihazı;

CinematicColor™ teknolojisi, en hassas ve gelişmiş görüntüler üretmek için en uygun renkleri kullanır. CinematicColor’un Rec.709 HDTV standart renk kapsama alanı, 6 kat hızlı RGBRGB renk tekeri, yüksek doğal ANSI kontrast oranı performansı ve ISFccc ® belgeli görsel kalibrasyon, ev sineması keyfinize eşlik edecek ayrıntılı, keskin ve net görseller sunan görüntü performansı sağlar.

Benq w1110 front 1
Benq W1100

4. ViewSonic PX706HD

3000 ANSI Lümen parlaklık, 1080p çözünürlük, esnek kurulum ve çok yönlü kullanım imkanı sunan kısa atım mesafeli lens ve 1,2x ayarlanabilir yakınlaştırma özellikleri ile evinizin herhangi bir odasında büyük ekranda oyun oynamanız için tasarlanan bir projeksiyon cihazı. 3X Fast Input özelliği sayesinde düşük giriş gecikmesiyle daha hızlı bir oyun deneyimi sunan cihaz, karanlık sahnelerde daha net görüntüler sunan özel oyun modlarına da sahip. Yarış, aksiyon veya diğer oyun türlerinde PX706HD ekran performansını optimize eder, büyük görüntülerle heyecanı bir üst düzeye taşır ve çok oyuncuyla oynanan oyunları daha keyfili hale getirir. PX706HD’de yer alan dahili 5W küp hoparlörler, SonicExpert ve SonicMode özellikleri ile birlikte birden fazla duyunuza hitap eden etkileyici bir oyun deneyimi oluşturur.

viewsonic px706hd
ViewSonic PX706HD

5. LG HF60LS Projeksiyon Cihazı

LG CineBeam, 120 inç ekstra büyük boyutu ile size sinema izleme deneyimi yaşatır. Projektörün dört tane 60 inçlik TV’ye eşit olan ekran boyutunun bıraktığı etki ile sinemayı evinize getirmiş gibi hissedersiniz. LG CineBeam HF60L, 1.400 lümen yüksek parlaklık*, 150.000:1 kontrast oranı, LED ışık ve üçlü XD İşlemci ile net Full HD resim kalitesi sunar.

PJT HF60L
LG HF60LS

En son sizlerle kendi evimde kullandığım projeksiyon cihazının örnek çekimlerini paylaşmak istiyorum;

Ses sistemi ve projeksiyon perdesi için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Malum kuracağınız sistem apartman dairesinde ise ses sisteminizi fazla açmanız mümkün olmayacaktır. Ben evde giriş seviyesinde bir sound bar ve mat beyaz perde kullanıyorum. Perde konusunda ilk tercihim contrast gri perde olurdu. Ben kurulum yaptığım sırada stoklarda olmadığı için alamadım. Buna rağmen görüntüler ve ses gayet tatmin edici.

Tabi yoğun emek sonrasında insanların yaptıkları ve aldıkları şeylerden tatmin olma eğiliminin farkında olduğumdan bu konuda daha objektif olabilecek dostlarımın fikirlerini almayı da ihmal etmedim.

Teknik detaylarına hakim olmasa da keyfine düşkün dostum G.D’den bu konuda tam not aldım. Eğer evinizin teknik imkanları dahilinde böyle bir sistem almanız mümkün değilse yakın bir arkadaşınıza aldırmanızı tavsiye ediyor. Hepinize keyifli seyirler.