Günümüzde insanlar kendilerine maddi olarak zor yeterken, bir evcil hayvanın sorumluluğunu neden alıyor? Hayvanların insan hayatına ve sağlığına ve etkisi nedir? Evcil hayvan insan ilişkisini nasıl hayatımızı değiştiriyor?

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünya evcil hayvan pazarı 150 milyar dolar büyüklüğünde. Sahiplenilen hayvan sayısının her gün arttığı dünyamızda bu rakamların git gide artması kaçınılmaz. Peki insanların birlikte yaşamak için onca maddi ve manevi yüke katlandığı bu hayvanların hayatımız üzerindeki etkileri neler?

Evlerde beslenen hayvanlar arasında köpekler başı çekiyor.

Bunun nedenleri arasında köpeklerin insanlarla birebir iletişim kurmaya açık ve yatkın olmaları, kolay eğitilebilir olmaları ve ebeveynler tarafından çocukları için güvenilir ev hayvanları olarak düşünülmeleri sayılabilir. Bir hayvanla yaşamak hayatımızı düzene soktuğu gibi stresimizi ve günün tüm yorgunluğunu da alıyor. Bir köpeği düzenli gezdirmek egzersiz yapma fırsatı veriyor.

koşan köpek

Yapılan bir araştırmada en iyi dostumuz olan köpeklerin beyinlerinin insan beynine benzerlik gösterdiği belirtiliyor. Köpeklerin beyninin, pek çok açıdan bakıldığında sırf insan beyni gibi çalıştığı görülüyor. İnsanlardaki pozitif duygularla ilişkili beyin bölgesini içeren birçok temel yapı köpeklerinkiyle benzer. Bu nedenle ev halkını belirlemek için bir köpeğin güçlü koku duyusunun nasıl çalıştığını bu açıklamayla bağdaştırmak da mümkün. (Bekoff, 2013).

Evcil hayvanların engelli bireylere katkısı:

Bir başka çalışmada, fiziksel engeli olmayan kişilerin, fiziksel engelli bir yabancıyla karşılaştıklarında daha az göz teması, bakışlarını kaçırma, daha fazla kişisel mesafe bırakma ve daha kısa süren sosyal etkileşimler gibi rahatsız olduklarını gösteren davranışlar sergiledikleri gösteriliyor. Ancak şöyle bir detaya yer veriliyor; fiziksel engeli olmayan kişiler, hizmet köpeklerine sahip engelli kişilere, köpeksiz engelli kişilere oranla daha fazla sosyal onay veriyor. Yani, hizmet köpeklerinin, güvensiz ve engeli olmayan kişilerin, engelli kişiyi görmezden gelme veya bunlardan sakınma eğilimini önemli ölçüde azalttığı öne sürülüyor (Eddy ve ark., 2012).

görme engelli insan ve sahibi
Aile yaşantısında evcil hayvanın önemi:

Son yıllardaki uzman görüşleri de ailelerin evcil hayvan sahibi olmalarında etkili olduğu yönünde. Birçok araştırmada, köpek sahiplerinin % 8 oranında daha az doktor ziyaretinde bulunduğu, hayvan sahibi olan çocukların bağışıklık sistemlerinin daha gelişmiş ve okula devamlarının yaşıtlarına oranla daha fazla olduğu bulguları elde edildiği bildiriliyor.

saklanmış kedi

Evcil hayvanlarla arkadaşlık etmek çocukların ebeveyn ölümü veya ciddi hastalıklara yakalanma gibi travmatik olaylara uyum sağlamalarını da kolaylaştırıyor (Raveis ve ark., 1999).

Evcil hayvan sahibi olmak fiziksel aktiviteyi artırarak stresi de azaltıyor. Gördüğünüz gibi bir evcil hayvanla yaşamanın saymakla bitmeyen faydaları var, herkes evine bir hayvan almaya istekli veya hazır olmayabilir ama inanın kapınızın, iş yerinizin önünde beslediğiniz; sevdiğiniz hayvanlar bile gününüzü güzelleştirmeye yeter.

Yazar: Özge Mallı