Eve kapandığımız bugünlerde kendi sebze ve yeşilliklerimizi yetiştirmek her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Gıda sağlığı ve talebi göz önünde bulundurulduğunda bu önem her geçen gün artacak gibi duruyor. Teknolojinin sunduğu imkanlarla bu hobilerimizi kolaylaştıracak ekipmanlar ve sistemler de her geçen gün artıyor. Yemek yapmaktan keyif alan ve yemeklerinde taze yeşillikler kullanmak isteyenlerin çok keyif alacağı ürünlere hep beraber göz atalım:

1.Click & Grow Smart Garden 3

‘Kolay, etkili ve zorluk yaşamadan’ sloganlarıyla 3 adet bitkiyi aynı anda yetiştirmenize olanak sağlıyor. 3 gün gibi kısa sürede fesleğenleriniz filizlerini gözlemleyebiliyorsunuz. Mutfağınızın istediğiniz köşesinde kullanmanıza imkan sağlayan ışıkları sayesinde gün ışığına ihtiyaç duymadan bitkileriniz hızlıca büyüyebiliyor.

click&grow,evde bitki yetiştirmek,fesleğen,saksı bitki,evde yeşillk,sebze
Click & Grow Smart Garden 3

2. AeroGarden Harvest Slim with Gourmet Herbs 6

Sizlerde benim gibi evde kendi pizzanızı yapıyorsanız ve  pizza margarita favori pizzanız ise taze fesleğen olmazsa olmazınızdır. AeroGarden sayesinde istenilen an taze fesleğene ulaşmak mümkün oluyor. AeroGarden cihazı, 6 adet yetiştirme alanı ve 6 faklı tohum ile birlikte satılıyor. Kontrol paneli sayesinde içerisindeki suyun bittiğini algılıyor, ışıklarını otomatik açıp kapatabiliyor ve yeşilliklerin yüksek verimlilikle fotosentez yapabilmeleri için 20 wattlık led aydınlatmaları barındırıyor.

evde yeşillik
AeroGarden Harvest Slim with Gourmet Herbs 6

 3. Aspara Nature Smart IoT 

Kendi led patentine sahip olan Aspara, kırmızı ve mavi renkte ledlerle doğada yeşilliklerin büyümesi için gerekli olan ışıkları en iyi performansla bitkiye sağlıyor. 16 adet tohum gözü sayesinde farklı bitkileri yetiştirmeye olanak sağlıyor ve  IOS ve Android telefonlar için geliştirilmiş mobil uygulaması sayesinde uzaktan takip ve kontrole de izin veriyor.

aspara nature,smart iot,yeni teknoloji
Aspara Nature Smart IoT 

Bu ürünlerin çoğu şuan ülkemizde satılmıyor ne yazık ki, ancak organik gıda üretimi ve güvenilir gıda erişimine olan istek önümüzdeki yıllarda hızla artacağı için bu ürünler de en kısa zamanda hayatlarımıza girecekler… Evde yeşilliklerimizi yetiştirdiğimiz sağlıklı günlere.

Yazar: Veysel Korukluoğlu