Finlandiya eğitim sistemine Hämeenlinna Ortaokulu’nda ölçü birimleri konulu fizik dersinden bakalım

‘Amacımız, öğrencilere kavramları servis etmek değil pişirmesini öğretmek. Böylece tarif aynı olsa da her aşçı kendi yaratıcılığını katıyor.’ diyor okul müdürü Ulla Seppälä sözlerini tamamlarken.

finlandiya eğitim sistemi
Cem Akdoğan, Hämeenlinna – 23 Ağustos 2017

Bir grup Türk eğitimci ile birlikte Finlandiya’dayız. Görevim Helsinki ve yüz km kuzeyinde, Hämeenlinna’da bulunan okullara ziyaret gerçekleştirecek gruba konferans çevirisi yapmak.

İlk kez yurt dışına çıkan genç ve heyecanlı öğretmenler var aralarında. Ortaokul ilk sınıf öğrencilerinin on dakika sonra fizik dersinin başlayacağı ve üç fen bilgisi öğretmeninin derse katılabileceği bilgisini ediniyoruz. Grupta bulunan ikisi fen bilgisi biri matematik öğretmeni bu durumu memnuniyetle karşılıyor. İngilizce bilmeyen diğer grup üyelerine destek olan İngilizce öğretmenleri var Allah’tan! Ben de katılıyorum öğretmenlerimize.

Arka sıralarda yerimizi alıyoruz. Öğrencilere ne için orada olduğumuz anlatıldığından ya da eğitim turizmine alışık olmalarından olsa gerek, üzerimizde hiçbir meraklı göz yok.

finlandiya eğitim sistemine

Derse devam etmeden önce birkaç bilgi paylaşmak istiyorum:

  • Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7.
  • Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret.
  • Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor.
  • Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor.
  • Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyor.
  • Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü onlara göre öğrenmenin yeri okuldur.

***

Nerede kalmıştık? Evet, ellili yaşlarda bir hanımefendi sınıfa giriyor. Günaydın faslı… Hoş geldiniz beş gittinizden sonra öğrencilerine dönüyor: Bugünkü konumuzu misafirlerimiz için İngilizce yapıyoruz.

Sınıfta tahta yok, onun yerine dev bir ekran… Her öğrencinin önünde masalarının içinden çıkan bilgisayar ekranlar…

Dersimiz: Ölçü Birimleri

Öğretmen, Mısır tarihine gidiyor: MÖ 3500 yılındayız. Öğrencilere ölçü birimlerinin nasıl ve kimler tarafından bulunduğuna ve geliştirildiğine dair araştırma yapmaları söyleniyor. Öğrenciler hemen gruplar oluşturarak araştırmalarına başlıyor. Yaklaşık 30 dakika geçtikten sonra bir soru soruyor öğretmen: Neden ölçü birimlerine ihtiyaç duyuyoruz?

Sonra hep birlikte dışarı çıkıyoruz. Öğretmenleri nabızlarını tutmalarını istiyor öğrencilerden. Damarın atış hızını akıllarında tutmalarını söylüyor. Sonra okulun etrafında bir tur koşuyor ve başladıkları noktaya geliyorlar. Herkes nefes nefese…  Nabızlar tekrar kontrol ediliyor. Bembeyaz yanakları kızarmış, şaşkın ve heyecanlı bir şekilde aralarında Fince konuşuyorlar.

Yemek zamanı! Öğrenciler yemekhaneye gidedursun, öğretmenleri yanımıza geliyor: Bugünkü dersimiz bitti. Sorularınızı kahvelerimizi yudumlarken alabilir miyim? Okul içerisine ayakkabılarımızı çıkararak giriyoruz.

image 4

Yazar: Cem Akdoğan