Her ne kadar bizler flamingoların büyük koloniler içerisinde rastgele sıralandığını düşünsek de gerçek pek öyle değil. İşin gerçeği şu; en iyi arkadaşlarına yakın dururken sevmediklerinden uzak duruyorlar.

flamingolar

Uzun süredir flamingoların kendi içerisinde iletişim kurabildiği bilinse de; sosyal iletişimlerinin ne derece karmaşık olduğunu Exeter Üniversitesindeki İngiliz araştırmacılar ortaya koydu.

Davranışsal psikoloji uzmanları Paul Rose ve Darren Croft beş yıl boyunca İngiltere’nin Slimbridge Sulak Alan Merkezi‘nde flamingoları gözlemledi. Kuşların kendi içerisindeki etkileşimleri kaydedip değerlendirdiler.

Psikologlar, flamingoların sadece çift bulma arayışında olmadıklarını, kendi cinslerinden üç veya dört kişilik gruplarla karışık şekilde arkadaşlık kurdukları tespit etti. İlginçtir ki flamingolar onlarca yıl süren dostluklarını devam ettiriyor. Araştırmada, birbirini sevmeyen, denk gelmemek için birbirinden uzak duran flamingolar da tespit edildi.

Rose ve Croft, çalışma sonucunda, kolonilerin büyüklüğü ile sosyal güçlü olması arasında pozitif korelasyon olduğunu belirttiler.

Bilim adamları “Görünüşe göre flamingolar, insanlar gibi çeşitli nedenlerle sosyal bağlar oluşturuyorlar. Bu bağlar, vahşi yaşamda hayatta kalmalarını kolaylaştırarak çok uzun ömürlü olmalarını sağlıyor.” diye belirtiyor.

Hayvanat bahçeleri ve hayvan parkları için de önemli bir tavsiye ekliyorlar:

Kuşları bir hayvanat bahçesinden diğerine taşırken, yakın olan flamingoları ayırmamaya dikkat edilmeli. Flamingolar yakın arkadaşlarından ayrılmamalı.

Yazar: Platanus