Çocukluğumuzun efsanesi Tsubasa unutulmayanlarımızın arasında baş köşede!

Peki bu unutulmayan karakterimizin esinlendiği futbolcu kimdir?

tsubasa ve gerçek tsubasa

Japon olmasına şaşırmayacaksınız. Japonların kendi futbolcularına ne kadar bağlı olduklarını bilmeyen yok. Japon bir futbolcu başka kıtada bile oynasa sabit bir seyirci kitlesi maçlarına mutlaka gidiyor.

Tsubasa’ya ilham olan Japon futbolcu : Kazuyoshi Miura, Japonların hitabıyla “Kazu”. Gerçek Tsubasa.

Japonya’da futbol henüz gelişmemişken Brezilya’ya gidiyor Kazu ve ilk takımı Santos FC oluyor. Santos’tan Palmerias’a geçen futbolcu 1993 yılında J.League‘de gol kralı oluyor ve en değerli futbolcu (MVP) seçiliyor. Aynı yıl Asya Futbol Konfederasyonu’nun verdiği Yılın Asyalı Futbolcusu Ödülü’ne layık görülen ilk Japon futbolcu olmayı başarıyor ve bir nevi “ulusal kahraman” olarak görülüyor.

Kazuyoshi Miura

Profesyonel liglerde forma giymiş en yaşlı futbolcu!

1990’da milli formayı giymeye başlayan, 1998 elemelerinde 14 gol atarak Japonya’nın ilk kez FIFA Dünya Kupası’na katılmasını sağlayan Kazu’nun milli takımla 89 maçta attığı 55 gol Japonya için hala oldukça önemli bir istatistik.

Avrupa’da Cenova ve Dinamo Zagreb’de forma giyen Kazu 38 yaşındayken ülkesinin takımı Yokohama FC’ye transfer oluyor ve bu yaştan sonra sayısız maça çıkıyor.

53 yaşında hala futboldan kopamayan ve Yokohama FC’de oynamaya devam eden Kazu profesyonel liglerde forma giymiş en yaşlı futbolcu ünvanını da elinde tutuyor.

Tsubasa Kazu’nun Japonya’da anlamının bir futbolcudan çok daha farklı olduğu biliniyor. Bir takımda bulunmasının, yeşil sahalarda gözükmesinin dahi yeterli olacağı düşünülüyor.

Tsubasa’ya özlem, genç ihtiyarımız Kazu’ya başarılar dileğimizle…

Yazar: Historia vitae


Efsane basketbolcuların önemli gücü: Meditasyon yazımızı burdan okuyabilirsiniz…