Pandemi günlerinde dünya çapında pek çok insan evlerine kapanmış durumda. Pandeminin ilk haftalarında haber kanalları tüm dünyada izlenme rekorları kırdı. Gelecekte başımıza neler geleceğini düşünerek günlerimizi geçirdik. Pek çok kişi günde en az 5-6 saat haber izledi. Peki, olumsuz durumlardaki bilgi açlığımızın sürüklediği bu durum bizler için ne kadar doğru? Gelecekten endişe ederek izlediğimiz haberler aslında geleceğin yanında şimdi zamanımızı da etkilemiyor mu?

Haberlerin insan psikolojisine etkisini anlamak için yakın zamanda yapılan araştırmadan bahsetmemiz gerekir:

  • 15 Nisan 2013 tarihinde ABD’de her yıl gerçekleşen Boston maratonunun bitiş çizgisinden sonra 10 saniye arayla iki bombalı saldırı düzenlenmiştir. Saldırıda 3 kişi ölmüş, 16 kişi uzuvlarını kaybetmiş, 200’den fazla kişi yaralanmıştır.
  • Dünyanın tamamı bu trajediyi konuşmuştur. Haber kuruluşları aylar boyunca patlama görüntülerini tekrar tekrar yayınlamış, her gün bu konu konuşulur olmuştur. Her trajedide olduğu gibi insanların medyaya olan ilgisi artmıştır. Gazeteler kurbanları, kanla dolu sokakları her gün yayınlamıştır.
Haberlere Sürekli Maruz Kalmanın Psikolojimize Olumsuz Etkisi
Boston – 15 NİSAN 2013

Kaliforniya Üniversitesi’nden psikolog Holman ve meslektaşları aynı dönemde yaklaşık 5.000 kişinin ruhsal sağlığını incelemektedir. 5000’i aşkın kişinin içerisinde patlamayı bizzat yaşamış kişiler de bulunmaktadır.

Patlamayı bizzat yaşayanların ruhsal sağlıkları beklendiği üzere oldukça bozulmuştur. Derin travmanın etkisi ruhsal sağlıklarını derinden etkilemiştir. Çalışmanın en sürpriz sonucu ise şu olmuştur:

Patlamayı bizzat yaşamayan, ertesi günlerde günde altı veya daha fazla haber izleyen kesimin ruhsal sağlıkları, saldırıyı bizzat yaşayanlara göre daha kötü sarsılmıştır! Bu sonuç kimse için öngörülebilir değildi.

Psikolojimize Olumsuz Etkilesi

Holman ve meslektaşları bir başka çalışmalarında 11 Eylül saldırılarından sonra yüksek stres bildirenlerin, sonraki üç yıl içinde kardiyovasküler problemler yaşama olasılıklarının % 53 daha yüksek olduğunu fark etmiştir.

Sonrasında bu çalışmalarla aynı sonuca varan pek çok çalışma yapılmıştır. Haberlerde olumsuzluk dozu veya bilinmeyen gelişmelerin izlenirliği arttırdığı medya tarafından oldukça iyi biliniyor. Ancak medyaya iyi gelen bizlere iyi gelmiyor.

evangeline shaw ysbTWw4hrG4 unsplash 1

Trajedi durumlarında sürekli haberlere maruz kalmak travma sonrası stres, kaygı ve depresyon gelişme riskimizi arttırmaktadır. Haberlerin etkisi sadece ruh sağlımızı bozmakla kalmamakta fiziksel sağlığımızı da olumsuz etkilemektedir. Olumsuz haberlere uzun süre maruz kalan kişilerde kalp krizi, felç gibi sağlık sorunları geçirme ihtimali oldukça artmaktadır.

Günümüzde artan teknolojik imkanlarla sabahtan akşama kadar haberlere maruz kalabiliyoruz. Sabah uyandığımızda telefonumuzda haberleri kontrol edebiliyor, gün içinde sosyal medyada defalarca kez haberleri görebiliyor, yazışma programlarından haber linkleri alabiliyor, gece yatakta dahi haberleri takip edebiliyoruz. Koronavirüs sonrasında dünya çapında haber takip oranları rekor seviyelere ulaşmış durumda.

Olumsuz haber sarmalının etkilerini azımsamamak sağlığımız için özellikle de bugünlerde oldukça önemli! Trajik olayların bitmeyeceği bir dünyada, her olayda sağlığımız için trajik gündem haberlerine uzun süre maruz kalmamak hepimiz için oldukça önemli. Emin olun günümüzde oldukça kısa zaman harcayarak trajik bir olay hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Fazlası vücudunuza ve ruhunuza zararlı…

Yazar: Platanus