Yaşamaya Dair – Utanç Defteri

ABD tarihinde idam edilen en genç mahkum George Stinney Jr.

1944 yılında, 11 yaşındaki Betty June Binnicker ve 7 yaşındaki Mary Emma Thames, Alcolu kasabasında bisikletle dolaşıp çiçek arıyorlardı. Arkadaşlarıyle karşılaşıp çarkıfelek çiçeklerini nerede bulabileceklerini sordular. Bu iki küçük kızın görüldüğü son andı.

Betty June Binnicker – Mary Emma Thames

Kızların cansız bedenlerinin, kafaları ezilmiş halde suyla dolu bir çukurun içinde bulunur. Otopsi sonucunda ölüm sebeplerinin “keskin olmayan bir cisimle kafaya alınan darbe” olduğu açıklandı. Binnicker ve Thames’in kafalarına çok sayıda darbe aldığı ve kullanılan nesnenin orta boy, yuvarlak başlı bir balyoz olduğu sonucuna varıldı.

Bir görgü tanığının Binnicker ve Thames’i en son George Stinney ile konuştuklarını gördüğünü söylemesi şüphelerin kendisine dönmesine neden oldu.

George derhal kelepçelenerek hapishaneye götürüldü. Burada, yanında hiçbir görgü tanığı veya avukat olmadan kilitli bir odada iki saat boyunca sorgulandı. Polislerin açıklamasına göre Stinney cinayetleri işlediğini itiraf etmişti. Kızlardan birine tecavüz etmek istemiş, bunda başarılı olamayınca da Binnicker ve Thames’i öldürmüştü.

640xauto 1
George Stinney Jr.

14 yaşındaki George Stinney Jr.’ın 1944 yılında iki saatlik duruşmanın ardından idamına karar verilmiştir.

Cinayetlerden bir ay sonra, Stinney’in duruşması başladı. Stinney’i, mahkemenin atadığı beyaz bir avukat olan Charles Plowden, gönülsüz ve ön yargılı olarak savundu. Delil ortaya koymadı, görgü tanığı dinletmedi. Savcılığın en önemli kanıtı kendisinin itirafıydı, ancak yazılı bir kayıt yoktu. 10 dakikalık görüşmenin ardından, tamamı beyazlardan oluşan mahkeme jürisi Stinney’i birinci derece cinayetten suçlu buldu. Aynı gün hakim çocuğu elektrikli sandalye ile idama mahkum etti.

640xauto 2
George Stinney Jr. idam edilmeden önce elinde İncil’le

Yetkililer Stinney’in vücuduna 2.400 volt elektrik verdiklerinde, yüzündeki maske kayıp düştü. İnfazı izleyenler gördükleri manzara karşısında fenalaştı. İki defa daha elektrik verilmesinin ardından infaz tamamlandı.

70 yıl sonra 17 Aralık 2014’te temyiz sonucunda Stinney’in birinci derece cinayet mahkumiyeti bozuldu.

George Stinney Jr.’ın birinci derece cinayet mahkumiyeti 2014 yılında temyiz edildi. Kardeşleri, itirafın zorla alındığını ve cinayet saatinde Stinney’in kız kardeşi Aime ile birlikte olduğunu iddia etti. Ayrıca George’un, hapishanede hücre arkadaşı olan Wilford “Johnny” Hunter’ın, Stinney’in cinayetleri asla kabul etmediğini söylediğini öne sürdüler.  

640xauto 3

Yargıç Mullen kararında “bu hükmün zalimce ve sıra dışı” olduğunu vurgulayarak: “Sanığın haklarının ihlal edildiğini ve sürecin kusurlu olduğunu” belirtti. Sadece bu kadar da değildi, iki küçük kızın öldürüldüğü çekiç 19 kilogramdan daha ağırdı, Stinney’in onu kaldırabilmesi imkansızdı. Kaldırmış olsa bile 14 yaşındaki çocuğun, iki kızı öldürebilecek kadar sert vuracak gücü de yoktu. George Stinney Jr. masumdu, biri onu sadece siyah olduğu için suçlamak için her şeyi bir araya getirmiş ve çok hızlı davranmıştı. George Stinney’in kardeşleri 70 yıl sonra kardeşlerini temize çıkarmıştı.

Stephen King, 1996 yılında “Yeşil Yol” adlı kitabı yazarken bu hikayeden ilham almıştır.

Yazar: Historia Vitae

George Stinney Jr.’ın  hikayesi ülkemizde de belirli dönemlerde gündeme gelen, telafisi olmayan bir cezalandırma yöntemi idam cezalarının acı yönünü gösteriyor.