Hamburgerin tarihi, Tatarlarla başlıyor. Eski zamanlarda atlı Tatar savaşçıları, çiğ et yiyordu. Çıktıkları uzun seferlerde, eğerlerin altına koydukları etin, atın hareketi sonucu az da olsa piştiğini deneyimlediler. İlerleyen zamanlarda bu az pişmiş ete tuz, biber ve soğan da ilave etmeye başladılar ve sonunda bugün bilinen “Tatar Bifteği” ortaya çıktı.

19. yüzyıl ortalarında ise bu yemeğin yolculuğu, Orta Asya’dan Almanya’ya doğru gerçekleşti. Bu yolculukta emeği olan bir tüccar, bu yemeği “Hamburg Bifteği” olarak sunmaya başladı. Daha sonraları bir aşçının, eti kızartarak servis etmesiyle bugun de kullandığımız Hamburg’a ait” anlamına gelen “hamburger” ismi yemekle özdeşleşti.

Hamburg,
Hamburg

Hamburgerin farklı kültürlerde yerini bulması ise farklı olaylarla gerçekleşti.

Dr. J.H. Salisbury’nin hamburgeri İngiltere’ye götürmesi ve hamburgerin farklı pişirme yöntemleriyle yeniden yorumlanmasıyla “Salisbury Bifteği” adını alan hamburger, Alman göçmenlerle beraber Amerika’ya da gitti. Hamburger etinden yapılan köftelerin ismi Amerika’da hamburger olarak kullanılmaya başlandı.

hamburger,cizburger,homemadeburger
Burger

Hamburgerin tarihi incelendiğinde Amerikalılar, hamburgerin kendilerine ait olduğunu savunuyor.

Connecticut, New Haven’deki Louis Lunch adlı restoran, 1895’te Amerika’nın ilk hamburgerini yapan yer olarak geçiyor. Hamburgerin ortaya çıkışının Teksas, Athens’lı restoran sahibi Flethcer Davies’in 1904’te gerçekleşen St. Louis Dünya Fuarı’nda açtığı “İhtiyar Dave’in Hamburger Büfesi” ile gerçekleştiğini söyleyenler de var. Kasım 2006’da Teksas eyalet meclisi, hamburgerin orijinal vatanının Athens olduğunu onaylayan bir karar çıkardı. Amerika’da bu mesele fazlasıyla ciddiye alına dursun, büyük bir hızla yayılan hamburger restaurantlarıyla birlikte hamburgeri farklı biçimlerde deneyimlemeye her yerde devam ediyoruz.

Sizlerde kendi hamburger deneyimlerinize farklı bir tat katmak isterseniz Umami Yazımızı okuyup Umami Burgerinizi yapabilirsiniz.

Yazar: Ezgi Güler