Yaşamaya Dair – İnceleme

Haruki Murakami günümüzün en popüler yazarlarından biri. 71 yaşındaki Kyoto doğumlu yazarın kitapları yaklaşık 50 farklı dile çevrildi ve kitapları milyonlarca kopya sattı.

Murakami okuyucuları için gözlemlediğim durum var. Eğer bir defa Murakami okuduysa mutlaka bir kitabını daha okur, asla tek kitapla kalmazlar.

Haruki Murakami
Haruki Murakami

Murakami yazar ve okuyucularını nasıl etkisi altına alır?

Murakami’nin dünyası sadece anlattığı ve bizim de beş dauyumuzla algıladığımız değildir. Hikayelerinde paralel evrenler vardır ve paralel evrende karakterlerin farkında olmadığı olaylar, yaşadıkları evrendeki hayatlarını tümüyle değiştirebilir.  Bazen farklı karakterler birbirleriyle bir gök gürültüsünde buluşabilirler. Mistisizm ve spiritüellik karakterlerin ana özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Hikayelerdeki başka bir ortak özellik ise karakterlerin hayatlarında sevgi ya da sevgisiz kalmaları, yalnızlıkları, yaşadıkları kayıplar ve kopmalar. Haruki Murakami’nin karakterlerindeki üzerinde durmayı sevdiği başka bir nokta ise cinsel kimlikleri ve deneyimleri.

huraki murakami 2

Karakterler yaşadıkları herhangi bir edimin gerçek mi rüya mı olduğu konusunu kendi içsel yolculuklarında tartışıyorlar. Tahminim okur da karakteri yalnız bırakmıyor ve kendi bilinç altıyla bu karakterin muğlak varsayımlarına dahil oluyor. Olayları kesin ve net çizgilerle belirlemeyen Murakami’nin de amacı bu olabilir mi?

Hikayeler sadece düz yazı değil aynı zamanda müzikal bir yolculuk gibi. Kitaplarda Murakami’yi etkileyen şarkıların da önemli bir yeri oluyor tıpkı Beatles şarkısı olan Norwegian Wood gibi. Yazarın kitaplarında geçen şarkıların listesine kendisinin resmi web sayfasından da ulaşabilirsiniz. Müzik listelerine ulaşmak için tıklayınız.

İyi okumalar ve keyifli dinlemeler.

Yazar: Pınar Öktem Dosay