Yaşamaya Dair – Dünya’dan Lezzetler
vinho verde
verde

Bana göre Vinho Verde, taze, meyvemsi ve ferah oluşuyla bir tutam yaz esintisinin kadehe konmuş hali. Bu özel şarabın karakteristik özelliklerini biraz daha yakından tanıyalım.

Kimileri Portekizce yeşil anlamına gelen “Verde” kelimesinin; şarabın asiditesine ve ferahlığına yapılan bir vurgu olduğunu savunsa da şarabın tanımı, yetiştiği toprakların granit kökenli yeşil toprağından geliyor. Portekiz’in bu yerel güzeli, ülkenin kuzeyinde bulunan ve adını buradaki nehirden alan Minho Bölgesi’nde yetişiyor.


Coğrafi özellikleri

portekiz bağları
Portekiz

Bölgenin Atlantik Okyanusu’na olan yakınlığı, son derece üretken olan karakteristik özelliklerini şekillendiriyor.

Atlantik’ten eser yağmur taşıyan rüzgârlar daha kuru olan iç bölgelere erişerek nemli kalmasını sağlıyor. Serin ve ıslak hava her zaman olgunlaşmayı zorlaştırıyor. Bu olumsuz iklim koşullarının üstesinden gelebilmek için bazı küçük bağlarda pergolaların üzerlerine kadar sarılıp; daha modern bağlarda ise daha kısa boylarda yetiştirilerek güneşten en fazla verimde yararlanacak şekilde tasarlanıyor.


Karakteristik tadına etki eden üzümler :

Vinho Verde diğer şaraplardan yüksek asiditesiyle ayırt ediliyor ve bazı yerlerde kırmızı ve roze olarak da üretiliyor. Lezzeti de kullanılan üzüm çeşitlerine bağlı olarak değişiyor. Çiçeksi tatlar Loureiro, sert tatlar Trajadura, mineralli ve kremsi tatlar Pederna ve Avesso, daha hafif kokulu tatlar Alvarinho yerel üzümlerinden elde ediliyor. Çoğu Vinho Verde hafif, keskin, aromatik ve biraz baloncuklu bir yapıya sahip. Baloncukları oluşturan CO2 bazen doğal olarak ortaya çıksa da genellikle şişeleme sırasında oluşuyor.

vinover
Vinho Verde

Yemeklerle uyumu:

Şarapçılık tarihi 2000 yıl öncesine dayanan Portekiz’de Vinho Verde tabi ki Atlantik’in soğuk sularında yetişen her türlü deniz mahsullerinin en güzel eşlikçisi. Ülkeye özgü beyaz balıktan yapılan Bacalao yemeği başta olmak üzere, jumbo karides, midye, ahtapot, yoğun bir sosla kızartılmış ekmek, domuz eti ve patates yemeklerini yüksek asiditesiyle Vinho Verde harika bir şekilde tamamlıyor.

şarap bağları

Kolay içime sahip olan bu genç şarap, iyi soğutularak sıcak bir yaz akşamüstünde ya da bu anları anımsamak için keyifle tüketilebilir.

Diğer şaraplarla kıyaslandığında görece daha uygun fiyatlı olan Vinho Verde Portekiz’e yolu düşen şarap severlerin alınacaklar listesinde mutlaka yer almalı!

Yazar: Sare Yaylalı