New York ile bütünleşmiş olan I Love NY (New York’u Seviyorum) ibaresini mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür.  Orjinali New York için tasarlanmış olsa da günümüzde pek çok şehir için de uyarlanmış versiyonu kullanılmakta. Gelin hep birlikte bu ünlü logonun arkasındaki hikayeye bir bakalım. 

thumbnail 1

Bu ikonik logo 1976 yılında grafik tasarımcı Milton Glaser tarafından tasarlandı.

O dönemde New York şehri zor zamanlardan geçiyordu; suç oranı oldukça yüksek ve turizm ise oldukça düşük seyrediyordu. İnsanların yoğun olarak şehri terk ediyor oluşunun üzerine, New York Eyaleti Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından bir PR (halka ilişkiler) kampanyası başlatıldı.

Bu kampanyanın bir parçası olarak kullanılan I Love NY logosu, adeta insanların şehre bağlılıklarını hatırlatan bir manifestoydu. Kampanya başarılı olmuş ve insanlar bu çağrıya olumlu tepki göstermişti. Halen günümüzde de New York sokaklarında dolaşıp bu popüler logoyu görmemeniz neredeyse imkansız.

i love ny

I Love New York

2001 yılında yaşanan talihsiz 11 Eylül olaylarından sonra, şehirle bütünleşmiş olan bu logoda yine duygusal bir güncelleme yapıldı. Kırmızı olan kalbin içine siyah bir nokta konarak, I Love NY’un sonuna more than ever (eskisinden daha fazla) sloganı eklendi.

I Love NY logosu, aklınıza gelen her türlü hediyelik eşyanın; t-shirt, şapka, kupa, anahtarlık üzerine basılmış gelmiş geçmiş en güçlü sembollerden biri. Milton Glaser’ın tasarladığı I Love NY basılı ürünlerin geliri yıllık milyonlarca dolar olsa da, kendisi bu logo tasarımından hiçbir ücret talep etmemiştir.

Glaser, bu konudaki görüşünü şu sözlerle ifade eder: “I Love NY tasarımından beş kuruş kazanmadım. Onu yapmanın parasal bir dönüşü olmadı. Ama öte yandan, insanların bu şehre yönelik umursamaz tavrının, ‘Biz burayı seviyoruz’ düşüncesine dönüşmesine katkıda bulunduğum için inanılmaz gurur duyuyorum.”

Yazar: Beyza Turan