Pek çok muhabbette duyarız:  “Ben küçükken sarışındım.” cümlesini… Hatta inanmamız için telefondan bir fotoğraf gösterilir. Annelerimizin de popüler konularındandır bu durum. “Sapsarıydı, Alman zannederlerdi.”

kucukken sarisindim

Bilimsel açıklamasını sizler de merak ediyorsanız devam edelim.

Küçükken sarışındım.

Saç rengimiz saçlarımızdaki “melanin” pigmentinin çeşitlerinin miktarlarına göre belirleniyor.  Melaminin iki çeşidi bulunuyor : “eumelanin” ve “feomelanin”.

Eumelanin ve feomelaninin oranları saçımızın rengini belirliyor. Saçınızda ne kadar eumelanin varsa, o kadar koyu oluyor. Feomalin ise saçımızın açık rengini, kızarıklığını belirliyor. Koyu saçlı bir insansanız, bu sizde feomalinin hiç olmadığı anlamına gelmiyor. Eumelanin miktarınız çok yüksekse sahip olduğunuz feomalin pigmentlerinize rağmen koyu saç rengine sahip oluyorsunuz.

kucukken sarisindim

Genel olarak koyu saçlı çocukların saçları 10 yaşında da koyu olarak kalsa da, sarışın veya kızıllar için aynı durum geçerli olmuyor. Azımsanmayacak bir kısmının 10 yaşına kadar saç renkleri değişiyor. Nedir bunun sebebi ?

Saçınızdaki eumelanin ve feomelaninin miktarları, hangi genlerin açık veya kapalı olduğuna bağlı… Saç renginden sorumlu genlerimiz yaşamınız boyunca sabit değil. Genlerdeki bu değişimler, bazı çocukların yaşadığı saç rengindeki değişikliklere neden oluyor. Yani sabit olmayan genlerimiz zamanla değişiyor ve genel olarak sebebi bilinmese de saçlarımızdaki eumelanin miktarı olgunlaştıkça artıyor. Size inanmayanlara fotoğraflarınızın yanında bu bilgiyi de aktarabilirsiniz 🙂

Yazar: Platanus