İngiliz kraliyet ailesinin, ikinci dünya savaşı yıllarında Nazi işgaline karşı, ganimetleri için önlem aldığı bilgisi, geçtiğimiz yıllarda BBC tarafından çekilen belgesel ile ortaya çıktı.

Belgeselde, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ganimetleri korumak adına kraliyet ailesine ait taçların ve değerli taşların gizli yerlerde sakladığı açıklandı. Verilen bilgilere göre, 2. Elizabeth’in babası Kral 6. George, değerli taşların Nazilerin eline geçmemesi için bir plan yaptı ve bu planı gizli tutan kral kendi çocuklarıyla dahi bu bilgiyi paylaşmadı.

Blog Birleşik Krallık: Birleşik Krallık Kralı George-VI
6. George

Taşların nerede saklandığı ise Kraliyet kütüphanecisi Owen Morsheadile ile 6. George’un annesi Kraliçe Mary arasında yapılan yazışmalar sayesinde anlaşıldı.

Değerli hazineler bisküvi kutusunda

6. George’un emriyle, hazinelerin saklanması için Windsor Şatosu’nun altında bir kireç tabakasının içine iki bölmeli bir hücre kazıldı ve güvenliği arttırmak için çelik kapı takıldı. Taçlarda kullanılan değerli taşlar da tenekeden yapılmış bir bisküvi kutusunun içindeki bu gizli bölmede saklandı. Buraya açılan gizli kapı ise hala mevcudiyetini koruyor.


Mücevherlerin önemi

Kraliyet ailesi, günümüzde de bu mücevherleri ve taçları oldukça önemsiyor. Eğer takip ediyorsanız Lady Diana’nın geçmişte kullandığı taçlarının, kolyelerinin, yüzüklerinin şimdiki kraliyet gelinleri tarafından takıldığını görebilirsiniz.

nazi önlemi

Dolayısıyla Nazi işgalinden korkup bu mücevheratları saklamaları normal kabul edilebilir sanırım. 🙂 Asıl şaşırtıcı nokta ise, üzerinde güneş batmayan imparatorluk olan Büyük Britanya’nın, Nazi işgalinden korktuğunu itiraf etmesi olabilir.

Yazar: Historia vitae