Llivia bölgesi deyince akla hem Fransa hem İspanya hem de Katalonya geliyor. Bunun sebebi Llivia’nın oldukça ilginç olan konumu…

Llívia teknik olarak İspanya’ya ait fakat Fransız toprakları içinde. Llívia İspanya’nın Fransa’daki yerleşim bölgesi.

Bu ilginç durumun sebebi 1659 senesinde yapılan Pyrenees anlaşması…

İspanyol Yerleşimi: Llivia

Llívia, Orta Çağ’ın başlarına kadar önemli bir Roma yerleşimi ve Cerdanya’nın eski başkentiydi. 1659’da, yirmi yıldan uzun süren savaştan sonra, Fransa ve İspanya, Pirenelerin kuzeyindeki tüm İspanyol “köylerinin” Fransa’ya teslim edileceğini kararlaştırarak Pireneler Antlaşması adı verilen bir barış anlaşmasına vardılar.

Fakat İspanya Llívia’nın bir köy değil bir kasaba olduğunu söyledi ve böylece Fransa’yı bu konuda diplomatik olarak alt etti. Çevredeki köyler Fransız krallığının bir parçası olsa da kasaba olan Llívia İspanya’da kaldı ve Fransa’nın bir bölgesi oldu.

Llivia günümüzde İspanya’nın Girona şehrinin bir parçası olarak kabul ediliyor.

Llivia’nın sakinlerinin tamamı Katalan. Nüfusunun neredeyse tamamı Katalan bölgesinin bağımsızlığını savunuyor. Kasabanın her yerine evlerin ve iş yerlerinin çatılarından uçan Katalan bayrakları bulunuyor.

Katalanların oldukça tartışmalı olaylı tek taraflı bağımsızlık referandumunda nüfusunun neredeyse tamamı bağımsızlık yönünde oy kullanmıştır. Referandumda İspanya’nın tüm Katalan yerleşimlerinde İspanyol polisinin güç gösterisi ve şiddeti damga vursa da Llivia Fransa içerisindeki konumunun avantajıyla tüm seçmenlere barbekü partisi vermiştir. Uzun zamandır bu anı beklediğini belirten belediye başkanı ve halk sokaklarda sevinç gösterileri düzenlemiştir.

Katalanların bağımsızlık yanlısı bayrağı Estelada şeklinde 82.000 mum yakan bölge sakinleri Guinness dünya rekoru kırmıştır.

DKcRhU8W0AAFqjX
Bağımsızlık için yakılan 82.000 bin mum

Llivia’nın en çok gezilen yeri: Esteve Eczanesi

Avrupa’nın en eski eczanesi olarak gösterilen Esteve Eczanesi bugünlerde bir müze olarak kullanılıyor. Rönesans’tan kalma eski reçete kitaplarını ve tarihi kalıntıları görme imkanı sunuyor.

1200px Farmaciaantigallivia
Esteve Eczanesi

Yazar: Historia Vitae