Toplumsal düzene, tüketime ve şiddete karşı çıkan bu rengârenk hippi gençler kimdi sahi?

Bu hareketin başlama kıvılcımlarına yol açan 1929 yılında ortaya çıkan dünyadaki en büyük ekonomik kriz olmuştu. Büyük Buhran diye anılan bu dönemden sonra işsiz kalan Amerikalı gençlerin plan yapmaksızın otostop çekerek dolaşmalarıyla bu akımın temelleri atılmış diyebiliriz.

Esas bomba ise 1965 yılında Amerika’nın Vietnam’ı işgal etmesiyle patlamış. Vietnam’a asker gönderilmesini protesto eden gençler dünya çapında çok ses getirmiş. Bu dönemde ABD’deki gençler orduya girmeye zorlanmış ve “çiçek çocuklar” buna şiddetle karşı çıkmış. Hatta boks dünyasının efsanesi Muhammed Ali Clay bu dönemde basın açıklaması yaparak Vietnam Savaşı’nı kınadığını ve askere gitmeyeceğini söylemiştir. Bundan dolayı unvanı alınmış ve 3 yıl süreyle ringlerden uzaklaştırılmış.

Çiçek çocuklar‘ın ana temaları ise özgürlük ve savaş karşıtlığıydı. Kapitalizmin ana vatanında bu düzene muhalif oldular.

flower children kids
Savaş protestoları sırasında askerlerin kendilerine doğrulttukları silahların namlularına çiçek soktukları için “çiçek çocuklar” diye anılıyorlar.

Beatles, o dönemin en tanınmış ve karakteristik müzik gruplarındandır. Örneğin ‘All you need is love’ şarkısı, bu akımın melodisi olmuş adeta.

1970’lı yıllarda Türkiye de hippiler için çok önemli yerlerden biriymiş. Birçok hippi dünyayı dolaşırken özellikle İstanbul-Sirkeci’deki tek yıldızlı otellerde ve pansiyonlarda konaklamışlar. Rainbow festivali öncesinde dünyanın birçok yerinden gelen hippiler Olimpos, Kelebekler Vadisi gibi yerlerde toplanarak festivale gitmişler.

travel hippi

Dünyanın ileri gelen psikanalist, sosyolog, filozoflarından Erich Fromm’a göre Hippi akımı gelmiş geçmiş en tutarlı hareket olmuş.

Onlar özgürlükten yana oldular, vejetaryan beslendiler, bol, rahat renkli kıyafetler giyinip, şarkı söyleyip, çokça dans ettiler.

Alternatif yaşamlarını tüm tepkilere kulaklarını tıkayıp sürdürerek şu kelimeleri dillerinden düşürmediler:

“Love, Freedom and Peace”

Yazar: Onur Sütlü