Bundan birkaç yıl önce İtalya’da hiç Starbucks olmadığını duyunca çok şaşırmıştım. Nasıl yani? Milano’da, Roma’da bile mi yok? Aslında şaşılacak bir şey yoktu. Çünkü, dünyanın en iyi kahvelerini İtalya’nın dar sokaklarında, meydanlarında, muhteşem sokak manzarası eşliğinde sadece 1-2 euro ödeyerek yudumlayabilirsiniz. Bu durumda, İtalya’dayken kahve içmek için aracayacağımız son yer Starbucks olurdu. Ta ki, 2 yıl öncesine kadar!

starbucks

Starbucks’ın İtalya Kararı;

Starbucks; İtalyanların kahve kültürlerine bağlılıklarını göz önünde bulundurup daha önce risk alamamış; fakat 2018 yılında tarihi bir karar alarak Milano’nun en turistik yeri Duomo’ya yürüme mesafesinde olan Cordusio’da ilk Starbucks mağazasını açmış. Aslında, Howard Schultz’un kurucusu olduğu Starbucks’ı İtalya’daki espresso barlarından ilham alarak kurması ve İtalya’da ilk Starbucks mağazasının kuruluşundan tam 47 yıl sonra açmış olması oldukça ilginç.

Starbucks, İtalya’da ilk mağazasını açarken; hem konum olarak İtalya’nın moda ve sanat merkezi olan Milano’nun en turistik bölgesini seçmiş, hem de sıradan bir Starbucks mağazası değil, Seatle ve Şangay’dan sonra açıldığı sene Milano ile üçüncüsü olan Reserve Roastery mağaza konseptini seçmiş.

İtalya’daki ilk Starbucks’ın hikayesi böyle. Peki, turistlerin akın ettiği, Milano’da ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde olan bu Starbucks Reserve Roastery mağazasının iç mimarisi nasıl?

Starbucks Reserve 02 1

Doğal Malzemeler ile Sunulan Sıcak Bir Atmosfer

Neoklasik bir yapı olan mermer cephesi ile oldukça heybetli Palazzo delle Posto binasında açılan mağazadan içeri girer girmez gözlerimiz kamaşıyor. Her yer çok dolu, her bir köşe uzun uzun bakmaya, incelemeye değer. Adeta kahve fabrikasında gibiyiz. Konuklar bir yandan kahvelerini yudumlarken, bir yandan da kahvelerin nasıl işlendiğine şahit oluyorlar.

Starbucks Reserve 04

Kuşkusuz mekanın en çok dikkat çeken kısmı, kapıdan girince karşımıza çıkan büyük kahve kavurma makinesi. Dış yüzeyler çoğunlukla bakır ile kaplanmış. Yer döşemesi, tarihi bir metot olan Palladian tarzında el işçiliği ile yapılmış. Tavan, yine bakır kaplama borular ile metal profiller ve aydınlatmalar ile dikkat çekici bir geometri oluşturuyor. Duvar kaplamalarında ise ceviz ve meşe tercih edilmiş.

Mekanın giriş duvarında,  Starbucks’ın ilk mağazasını açtığı günden bugüne tarihini anlatan, elle oyulmuş oldukça etkileyici, pirinç bir levha bulunuyor. Plastik ve yapay malzemelerin aksine, seçilen doğal malzemeler ile mekanda sıcak bir atmoster oluşturulmak istenmiş. Ayrıca, mağazaya girildiğinde sağ tarafta büyük mermer kaplama bir tezgah bulunuyor. Burada, çeşitli kahve çekirdekleri sergilenirken, geleneksel İtalyan tatlıları ve diğer pek çok tatlı çeşitleri ziyaretçilere sunuluyor. Diğer Starbucks mağazalarından farklı olarak, Reserve Roastery mağazasında asma katta masaya servis yapılan bir bölüm bulunuyor.

Starbucks Reserve 3 1

İtalya’ya Övgü

Reserve Roastery mağazasının tasarımcısı Liz Muller, Starbucks’ın Milano’daki mağaza konseptini “İtalya’ya bir övgü” olarak gördüğünü de dile getiriyor. İtiraf etmeliyiz ki; Milano’daki ilk Reserve Roastery mağazası, mimarı ve ekibi tarafından, İtalya’nın mimarisinden ilham alarak başarılı bir şekilde yorumlanmış!

Unutmadan ekleyelim; Milano’da veya İtalya’nın herhangi bir şehrinde, kahvenizi çok turistik yerlerde içmediğiniz sürece espresso, cappuccino gibi temel kahveler ücretleri 1-2 euro civarında iken, Starbucks’ta ortalama 3 euro, Reserve Roastery’de ise bu ücret daha da fazla olabiliyor.  

Yazar: Esra Kağıtçı Dede