Yaşamaya Dair – Tarihe Yön Veren Kadınlar

Hemşireliğin Kuurucusu: Florence Nightingale

Bugün tarihe yön veren kadınlar serimizde, hemşireliğin kurucusu kabul edilen Lambalı Kadın Florence Nightingale’den bahsedeceğim.

Floransa’da varlıklı bir ailede dünyaya gelen Nightingale, yaşamını İngiltere’de sürdürdü. Yaşadığı şehir olan Londra’da, hemşirelik, fakir aile kızlarının yapabileceği bir meslek olarak kabul ediliyor ve ailesi tarafından iyi eğitimli kızlarına yakıştırılmıyordu. Varlıklı insanlar için hemşirelik meslek olarak dahi sayılmıyordu.

Florence Nightingale
Florence Nightingale

O ise hastalara kötü muamele yapıldığını düşünüyor ve bu sorunu çözmeye çalışıyordu fakat ailesi erken yaşlarında ona engel teşkil ediyordu. Fakat geçen yıllar onu daha da azimlendirdi. Ailesine karşı çıkarak, hastanelerdeki bakımsızlık, kalabalık ve hijyen sorunlarının üzerine giderek çalışmalarını sürdürdü. En sonunda hasta bakıcı olarak çalışmaya başladı.

Kendini geliştirdikçe başarısı artıyordu, hemşirelik okumak için Almanya’ya gitti. Hasta bakımı ve hastane yönetimi eğitimlerini aldıktan sonra İngiltere’ye döndüğünde kadın hastaların kabul edildiği bir hastanede yönetici olarak çalıştı.

Kırım Savaşı’ndaki büyük başarısı

Kırım Savaşı’nda İngiliz ordusundaki yaralı askerleri tedavi etmesi amacıyla İstanbul Selimiye Kışlası’ında görevlendirildiği dönemde büyük başarısını kanıtladı. Günümüzde hala Üsküdar’da bulunan bu hastanenin o dönemde bakımsız olduğunu, hasta bakmak için uygun şartların sağlanamadığını ve askerlerin bulaşıcı hastalıklar nedeniyle öldüğünü fark edip şartları iyileştirmek adına çalıştı. Koşulların iyileştirilmesi ve tedavilerin artmasıyla askerlerdeki ölüm oranını hızla düşürerek çok sayıda askeri iyileştirdi.

Lambalı Kadın Florence Nightingale

Savaş sırasında kimsenin sorumluluk almak istemediği zamanlarda geceleri lambayla hastaların arasında dolaşarak onları tedavi ettiği için ‘Lambalı Kadın’ olarak anıldı.

Lambalı Kadın Florence Nightingale

Bu başarının ardından İngiltere’de Ordu Sağlığı Kraliyet Komisyonu’nda görevlendirildi.

1860 yılında, İngiliz halkının destekleriyle ilk hemşirelik okulunu kurdu ve çocukluk hayalini gerçekleştirdi, hemşireliğin saygın bir meslek olarak kabul edilmesini sağladı.

Günümüzde 12 Mayıs Nightingale’in doğum günü olması sebebiyle Uluslararası Hemşireler Günü olarak kutlanıyor.

Kendi doğruları için savaşan ve çalışan bir kadın, bir mesleğin kurucusu oldu.

Tüm güçlü kadınlar adına, serimiz devam edecek. Önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazar: Dilara Dinç