Yaşamaya Dair – Tarihe Yön Veren Kadınlar

Maraton Yarışında Erkeklerle Yarışan Kadın: Kathrine Wirginia Switzer

1967 yılında Amerika’da düzenlenen Boston Koşu Maratonu’na katılan ilk kadın olarak tarihe ismini yazdıran ‘Kathy’ ya da ‘Marathon Woman’ aynı zamanda bir yazar ve TV programcısıdır.

Boston Maratonu’na katılmak istediğini söylediğinde olumsuz bir tepkiyle karşılaştı.

19 yaşında gazetecilik öğrencisiyken koşuya duyduğu ilgi nedeniyle kadınlara özel koşu takımı olmadığı için erkekler kros takımınında resmi olmayan bir biçimde eğitim almaya başladı. Eğitimi esnasında tanıştığı 50 yaşındaki Arnie’ye Boston Maratonu’na katılmak istediğini söylediğinde olumsuz bir tepkiyle karşılaştı. Arnie ‘mesafenin kırılgan kadınların koşması için fazla uzun’ olduğunu söyledi fakat bir yandan da ona güveniyordu. Kendisine başarısını kanıtlaması koşuluyla ona yardım edebileceğini de belli etti.

Çalışmalara hız veren ikili, yarışmadan 3 hafta öncesinde ilk 25 mil uzunluğundaki koşu denemesini yaptı ve bunun onun için çok kolay geldiğini düşündü. Bir sonraki hedefi olan 31 mil koşusunu bitirdiğinde ise kendinden geçmiş bir biçimde Arnie’ye sarıldı, başarabileceğine inancı tamdı.

Kayıt koşullarını incelediklerinde cinsiyete dair bir kural olmadığını fark ettiler.

31 mil koşusunun ertesi günü Kathy’nin yanına gelen Arnie, Boston Maratonu’nda yer almasını istediğini fakat sadece erkeklerin katıldığı bu yarışa kayıt olmadan katılmasının mümkün olmadığını söyledi. Kayıt koşullarını incelediklerinde cinsiyete dair bir kural olmadığını fark ettiler ve kendi isim soyisim ve imzası ile başvurusunu yaptı.

Kathrine Switzer
Kathrine Switzer

261 numara ile yarışa başlayan Kathy ilk kilometrelerde fark edilmedi, özgüveni yerinde ve mutluydu. İlerleyen dakikalarda yarışın yöneticisi Jock Semple durumu fark etti ve Kathy’nin üzerine koşarak ve iterek yarıştan çıkarmaya çalıştı. Fakat o direndi, koşmaya devam etmeye çalıştığı sırada Arnie ve yarışmacılardan biri olan sevgilisi Tom Miller dahil olup Semple’ı uzaklaştırmaya çalıştılar. Elbirliği ile adamdan kurtulan Kathrine Switzer yarışı tamamladı. Kadınların koşamayacağına dair oluşan önyargıyı yıkmanın haklı gururunu yaşar.

Bir kadının katılmış olmasına tepkiler çığ gibi oldu.

Bu olayın ardından gazetelerde yarışmaya bir kadının katılmış olmasına tepkiler çığ gibi oldu. Amatör Atletizm Birliği kadınları bu tür yarışlardan men etti. Bunun üzerine Kathrine Switzer’in de dahil olduğu bir grup koşucu kadın bu kuralın kalkması için çok çaba verdiler ve 1972 yılında kadınların da maratonlara katılma hakkı kazanmalarını sağladılar.

switzer run

Kathrine Switzer, koşuya olan sevdasını arka plana atıp yalnızca gazetici olarak hayatına devam edebilirdi. O da diğerleri gibi kalıplaşmış düşüncelere sahip olup yarışma katılamayacağına kendini inandırabilirdi. Ama o geleneksel düşünceler yerine kendine inanmayı seçti ve kadınlar adına büyük bir zafer kazandı.