Günümüzde gücü tanınmış, sınırlarını ve varlığını tüm dünyaya kabul ettirmiş birçok ülke, toplum, ırk ve din vardır. İnsanlar kendi düşüncelerine ya da inançlarına yakın olanlarına bağlılıklarını ilan edip yaşarlar.

Genelde güçlü olanın ayakta kaldığı güncel kapitalist düzende tüm bu insan topluluklarının aksine bir de kimsenin bilmediği ve siyasal anlamda tanımadığı mikro uluslar dünyadaki ya da bir boşluktaki yerlerini almış durumdalar. Kimsenin onları tanımaması umurlarında değil, büyük bir özgüvenle yaşamlarını sürdürüyorlar. Bazı mikroulusların kendi paraları, pasaportları, zarf pulları ve bayrakları var. Bazıları için ise dünya üzerinde bir yüzölçümlerine ihtiyaçları bile yok, online bir mikroulus olabiliyorlar ya da uzayda bir yerlerde bulunabiliyorlar.

Şimdilik listelenen 93 adet mikroulus var. Herbirinin kendine has özellikleri var. Birkaç tanesinden örnek olarak bahsedelim:

1-Özgürşehir Christiania

En bilinen mikrouluslardan bir tanesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Özgürşehir Christiania… 1971’de Hippiler tarafından işgal edilen ve zamanında polisin içeri giremediği yer olarak bilinen alanda yaşayan topluluğun ismi. Burada içerideki düzene katkı sağlanan süre boyunca parasız biçimde yaşanabiliyor.  

mikrouluslar

2-Seborga Prensliği

297 kişilik nufüsu ile İtalya’da 1963 yılında özerkliğini ilan etmiş Seborga Prensliği 7 yılda bir yöneticilerini seçiyor. Luigino olarak adlandırdıkları kendi para birimleri var.

image 2

3-Saugeais Cumhuriyeti

Seborga Prensliği’ne benzer şekilde Fransa’da da 1947’de kurulan Saugeais Cumhuriyeti’nin nüfusu 5029. Avrupa’da bunlara benzer birçok mikroulus varlığını devam ettiriyor.

mikrouluslar
Saugeais Cumhuriyeti

4- Hospitalier Şövalyeleri

Günümüzde Malta Şövalyeleri olarak bilinen ve şövalye tarikatı olarak tanımlanan topluluğun geçmişi 1070’li yıllara dayansa da günümüz dünyasında bir toprak parçasına sahip değiller, dolayısıyla Başkent gösterebilecekleri bir yerleri yok. Bugünlerde kendilerini insancıl bir yardım kuruluşu olarak tanımlıyorlar, İtalyanca konuşuyorlar ve 104 ülke ile diplomatik ilişkiler kuruyorlar. Ayrıca 106 ülkeye de vizesiz girebilmelerinin yanısıra Birlemiş Milletler’de de gözlemci ülke olarak kategorize ediliyorlar.

image 4

5- 2016 yılında ilk uzay ülkesi olarak kurulan Asgardia,

İskandinav mitolojisinde tanrı olan Odin’den esinlenerek isimlendiriliyor. Azeri bir bilim insanı ve iş insanı tarafından yaratılan topluluğun devlet başkanı olan Igor Ashurbeyli, yeryüzündeki tüm kısıtlamalardan bağımsız ve özgür bir ortam vaadediyor. Şuan 280 bin nüfusu var ve vatandaşlık başvurusu açtığı dönemde Türkiye’den yüksek sayıda başvuru alıyor. Şuan yörüngede dolaşan bir uydusu var ve istedikleri uzay boşluğunu parsellemiş durumdalar.

Uzay mikrouluslar

6- Liberland

Hırvatistan ve Sırbistan’nın sınır anlaşmazlığı dolayısıyla ikisi  arasında boşta kalan 7 km2’lik alandan faydalanan insanların yaşadığı egemen devlet. Liberland‘ı da yine kimse tarafından tanınmıyor fakat kalıcı nufüs, sınırları belirlenmiş vatan, hükümet ve diğer ülkelerle ilişkilerde bulunma şartlarına uydukları için egemen devlet olarak anılıyorlar. En büyük hedefleri ise Monako ve Vatikan gibi Birleşmiş Milletler’e üye minik bir devlet olmak.

image 6

7- Celestia

James Thomas Mangan tarafından oluşturulan Celestia, hiçbir siyasi hegomanyaya boyun eğmemek için 1950 yılında uzayda kuruluyor. Kendini oldukça güçlü görmüş olmalı ki geçmiş yıllarda ABD, Sovyetler Birliği ve Birleşmiş Milletler’e nükleer testleri yasakladığını bildiriyor. Bu yasaktan sonra ilerleyen zamanlarda, uzay ile ilgili araştırmalar arttıkça yine ülkelere sinirleniyor ve protesto mektupları gönderiyor. Fakat bu güçlü ülkeler Celestia’yı kibarca göz ardı ediyorlar. Başkanın vefatından sonra ise bu keskin çıkışlar ve ses yükseltmeler yok oluyor.

Yukarıda bahsedilenler gibi kendi kurallarını belirleyen mikrouluslara dair çok geniş bir bilgi yelpazesi ne yazık ki yok. Dünyanın farklı konumlarında, farklı kültür ve kurallarıyla bu mikrouluslar okunmaya değer özellikleriyle insanı farklı düşüncelere yönlendiriyor. Acaba dünyada egemen olsalar neler olurdu?

Yazar: Citrus