Hollandalıların çoğu perdelerini veya panjurlarını genellikle kapatmaz. Pek çok evin perde veya panjurları bile yoktur.

Birçok ziyaretçi için, Amsterdam sokaklarında veya diğer şehirlerde dolaşırken evlerde genel olarak perde kullanılmaması, hava karardığında insanların evlerinin içinin gözükmesi oldukça ilginç.

Araştırmacılar, Hollanda‘daki insanların gizliliklerine neden bu kadar az önem verdiklerini tam olarak anlamaya çalışıyorlar.

perde kullanmayı sevmeyen ülke

“Saklayacak bir şeyim yok”

En popüler açıklama, dürüst vatandaşların saklayacak hiçbir şeyleri olmadığı konusunda ısrar eden, Protestan dinsel inançlarından olan Kalvinizm geleneğinin Hollandalılara olan etkisi…

Protestan Kalvinizm inanışına göre; dürüstlük ve çalışkanlık birinci sırada yer alıyor. Bu, Hollanda’da yükselen ekonomiyi de destekleyen bir inanç şekli aynı zamanda. Dürüst vatandaşların saklayacak hiçbir şeyleri olmadığı inancının perde kullanımına etki ettiği söyleniyor.

Güven duygusu

Başka bir düşünceye göre, eski zamanlarda iş yapmak için gerekli güven duygusunu oluşturmak için Hollandalılar evlerinin gözükmesini istiyordu. Tüccarlara güvenilir olduklarını kanıtlamanın bir yolu olarak en iyi mobilya, dekorasyon ve sanat dolu bir odayı göstermek için perdeleri açık bırakıyorlardı.

Seyir zevki

Bir de şehir sakinlerin dünyayı seyretme arzusuna bağlı olarak perdelerin kapanmadığı görüşünü benimseyenler var. Hollandalı insanların genellikle dışarıya bakmayı ve sokak ışıklarını, koşuşturmasını ve geçen insanları görmeyi sevdikleri biliniyor.
Dairenin içerisi ve dış dünya arasındaki bu etkileşim, Hollandalıların açık kültürünü geliştirmeye yardımcı oluyor.

hollanda

Hangi tezin sosyolojik olarak daha doğru ve kapsayıcı olduğunu bilemesek de Hollandalıların pek çok ülke insanına göre evlerinin içinin gözükmesini umursamadığını, perde kullanımının pek olmadığını biliyoruz.

Ülkemizde bu kültürün gelişmesi oldukça zor görünse de farklı ülkelerdeki farklı kültürleri tanıma ve anlamlandırma vizyonumuzu genişletiyor.

Başkaca kültür incelemelerinde görüşmek üzere…

Yazar: Historia vitae


Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.