Otopsi anlamında da kullanılan Post Mortem Latince “ölüm sonrası” anlamına gelmektedir. Post Mortem’in üzerine pek çok tez yazılmasının sebebi ise hayli ilginç bir gelenek : Ölüm sonrası fotoğrafçılığı

post mortem
Ölen kişinin fotoğrafı (Tahmini 1860)
Post Mortem’in tarihi

15. Yüzyılda ölen kişinin son bir anısı olarak kiliselerde resmi çizilse de halkın çoğunun maddi gücü bu çizimlere yetmemektedir.

Kökenleri 15.yüzyıla uzansa da 1839 yılında dagerreyotipi‘nin buluşu ile Post Mortem fotoğrafçılığı Amerika ve Avrupa’yı etkisi altına almıştır.

Post Mortem’in anlamı

Post Mortem fotoğraflarında ölen kişi yaşıyormuş gibi giydirilerek tek veya aile bireyleriyle fotoğrafı çekiliyordu. Özellikle çocuk ölümlerin günümüze göre oldukça yüksek olduğu bu zamanlarda aileler bebeklerini hatırlamak için oyuncağıyla öldükten sonra fotoğrafını çektiriyordu.

Ölen kişiyi temsilen görsel hatırlama olarak kullanılan bu fotoğraflar ailenin en değerli eşyaları arasındaydı. Edebi olarak hatırlanmanın tek yolu olarak görülen bu yöntem bizler için ürkütücü olsa da bir döneme damga vurnuştur.

aaa4
Ölen çocuklarıyla poz veren aile

Günümüzde yok denilebilecek kadar azalan ölüm sonrası fotoğraf geleneği, nadir de olsa Doğu Katolik ve Doğu Ortodoks Kiliseleri’ne bağlı Hristiyanlar tarafından ölüleri anmak için kullanılmaktadır.

Yazar: Historia Vitae