”Avrupa’da her yol Roma’ya çıkar.”

Yolunuz Roma’ya bir gün düşerse ya da düşmüşse belki de bu bir tesadüf değildir. Çünkü ”Avrupa’da her yol Roma‘ya çıkar” sözü doğru görünüyor.

Antik Roma dönemi M.Ö 9. yüzyıla dayanıyor. Yaklaşık 1200 yıl boyunca var olmuş Roma Uygarlığı’nın günümüze taşıdığı köklü kültürel mirasını gözler önüne seriyor Roma şehri. Haliyle şehrin sokakları, her köşesinde başka bir mirasla sizi karşılıyor. En popüler meydanları, çeşmeleri, anıtları, müzelerinin yanı sıra Roma’nın küçük bir anahtar deliğinden, geniş bir mahallesine kadar gizli kalmış köşeleri de en az onlar kadar ilgi çekici.

”The Aventine Keyhole”

Roma’nın belki de en küçük ilgi çeken detayı bu anahtar deliği olabilir. Aventine Tepesi’nde yer alan bu anahtar deliği Vatikan’ın St. Peter’s Kubbesi’nin ağaçlarla çerçevelenmiş eşsiz bir manzarasına bakar. Aynı zamanda bu ahşap kapı Malta Şövalyeleri Manastırı mülkiyetinin bir parçasıdır.  Böylelikle tek bir noktada bulunarak 3 ülke birden görülebilir. Günbatımı zamanında önünde oluşan sıraya kesinlikle değer.

Knights of Malta Keyhole Aventine Hill Rome cropped
The Aventine Keyhole
Kaynak:www.wikimedia.org
Quartiere Coppedè

Şehir merkezinden biraz uzakta bulunan bu bulvar, yansıttığı mimari çeşitlilik ile görülmeye değer başka bir köşesidir Roma’nın. Art Nouveau, Barok, Gotik dokunuşlarla birlikte Yunan ve Ortaçağ etkileri görülmektedir.

quartiere coppede
Quartiere Coppedè

Buraya geldiğinizde sizi açık havada asılı olan bir avize karşılar. Avizeyi incelemeye başlayıp devasalığına şaşırdığınız esnada mahallenin merkezinde bulunan çeşmeden gelen su sesleri ve kuş sesleri birbirine karışarak kulağınıza gelir.

quartiere coppede
Quartiere Coppedè

Mimari ögeleri, yaşattığı atmosferi ile daha önce Aventine Keyhole‘da olduğu gibi burada da birden fazla deneyim için tek bir noktada bulunmak yeterlidir.

EUR (Esposizione Universale di Roma)

EUR, Roma’nın  güneybatısında bulunan şehir merkezinin denize doğru genişlemesini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir konut ve merkezi iş alanıdır. Bu mahalle Roma’nın kendine özgü tarihi yapısından tamamen farklı yeni bir dokuya sahiptir.

6234088325 e6eae81aba b
Esposizione Universale di Roma
Kaynak:www.flickr.com

Buradaki tasarım anlayışı İtalya’ya özgü bir mimari üslup olan ”Rasyonalist Mimari” den gelir. Rasyonalizm, Antik Roma’nın klasik estetik bakış açısını taşıyan bir akımdır. Yani, güç ve abartı empoze eden büyük, abartılı oranlar kullanılır. Tüm yapıların traverten taşından yapılmış olması dikkat çeker. Bilinen en büyük yapılardan biri olan Kolezyum’un inşa edildiği malzeme ile aynıdır.

esposizione universale di roma

Burası büyük iş merkezleri, bankalar, büyük kurumların bir merkezi olsa da sinematik bir atmosfere de sahiptir. Birçok filmin sahneleri bu sokaklarda çekilmiştir. Antonioni’nin 1962 yılındaki ikonik siyah beyaz filmi olan, L’Eclisse’den James Bond’un rol aldığı 2015 yılında çekilen Spectre filmine kadar…

esposizione universale di roma

EUR bölgesi, Roma şehir sınırlarının dışına çıkmamışken geniş caddeleri, büyük parkları, abartılı yapılarıyla başka bir şehir deneyimi sunar.

Yazar: Berna Yaylalı