Yaşamaya Dair – Tarihe Yön Veren Kadınlar

İlk Türk Kadın Doktor: Safiye Ali

İlk Türk kadın doktor olarak tarihe altın harflerle ismini yazdıran, doktor olmak için Almanya’da eğitim almak zorunda kalan Safiye Ali’nin günlüğünde şunlar yazıyordu:

  • Çöpten çıkarıp geceleri yediğim ekmek hiç ağrıma gitmiyor.
  • Ülkemde tıp fakültesi varken buralarda olmam daha çok ağrıma gidiyor.
  • Ne olursa olsun ülkeme doktor olarak döneceğim.

Bu üzgün dizelerin sahibi kadın, 1891 yılında başladığı hayatında birçok çalışmaya, direnişe ve başarıya imza attı.

Amerikan Kız Koleji’ni bitirdikten sonra, savaş dönemlerinde insanların ehil olmayan kişiler tarafından tedavi edilmeye çalışıldığını gördükten sonra doktor olma arzusunu taşımaya başladı ve Darülfünun Tıp Fakültesi’ne başvurusunu yaptı.

5bd8650267b0a804e81f3aa0
İlk kadın doktor: Safiye Ali

Tıp Fakültesine kadın öğrenci alamayız

O dönemde, doktorluk bir erkek mesleği olarak görüldüğü için, tıp fakültesinin kapısından geri çevrildi. Fakat sahip olduğu istek azmi ile birleşti, bulduğu desteklerle doktor olmak üzere Almanya’ya gitti. Almanya’da okurken çektiği zorluklar neticesinde ise yazının başında gördüğünüz o cümleler günlüğüne işlendi.

Tıp fakültesini bitirdikten sonra kendine verdiği sözü tuttu, Kurtuluş Savaşı yıllarında ülkesine dönerek doktorluk yapmaya başladı.

Kadın ve çocuk sağlığı alanında ihtisasını yapmış olarak yurduna döndüğünde de hayat onun için kolay olmadı. Hizmet vermek için muayenehanesini açtı fakat ilk zamanlarında pek kabul görmedi. Gelen birkaç hasta ise kadın doktor olduğu için daha düşük ücret ödemek istedi.

Fakat o direndi, uğraştı ve başardı.

safiye ali

Safiye Ali’nin Başarılarını yazacak olursak;

  • Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda tıp eğitimi verdi.
  • Sağlık hizmetleri için kurulan Süt Damlası Bakım Evi’nin başına geçti.
  • Erken Cumhuriyet döneminde kadın hareketlerinde yer aldı.
  • Türk Kadınlar Birliği’nde Sıhhiye Komisyonu başkanlığı yaptı.

1952 yılında doktor olmak için verdiği başarılı mücadeleye rağmen kanserle savaşını kazanamadı ve tedavi için gittiği Almanya’da vefat etti.

Safiye Ali, tıp fakültesine ilk başvurusunda red yanıtını aldığında bunu kabullenebilir, belki o dönemin ona biçtiği hayatı yaşayıp gidebilirdi. Fakat onun tercihi, kadınların da güçlü ve başarılı olduğunu kanıtlamaktan yana oldu ve Türk kadınlarının başarıya giden yolunu açan ilklerden biri olarak tarihe yön verdi.

Tarihe Yön Veren Kadınlar serimizde yer alan Rosa Louise Parks, Florence Nightingale yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yazar: Dilara Dinç