Tripofobi hastalığı pek çoğumuzun ilk defa duyduğu bu psikolojik rahatsızlığın tanımı şu şekilde: Yüzeylerde bulunan birbirine yakın kümeler halinde konumlanmış delikler nedeniyle korku ve endişe duyulması ya da iğrenme hissedilmesi ile karakterize bir rahatsızlık türüdür.(Örneğin bir çilek ya da delikli bir sünger)

tripofobi

Tripofobi hastalığı henüz resmi bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanmıyor.

“Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında” listelenmemiş durumda.Hastalığı ilk ortaya koyan ise 2005 yılında çevrimiçi forumdaki bir kullanıcı. Tabi ki kendisinden önce de ismi konulmamışsa da bu rahatsızlığın olduğu biliniyor.

Bu rahatsızlığı gündeme taşıyan ise bir ağaçkakan görseli ve bunun üzerine Twitter’da kopan kıyamet…

agackakan tripofobi

Rahatsızlığın sebebi konusunda pek çok araştırma yapılıyor. En akla yatkın teori ise bu tarz düzensiz deliklerin “hastalıktan kaçınma duygusu”nu harekete geçirdiği ve iğrenmeye sebep olduğu…

Bilim adamları görsellerin, dünyayı kasıp kavuran hastalıkların lezyonlarına benzediğinden rahatsızlığın evrimsel olarak geliştiğini savunmakta…

2018 yılında Cognition and Emotion dergisinde yayınlanan bir çalışmada ,bilim adamları fobinin hastalığa tepki olarak evrildiğini savundu. Delik kümeleri çiçek hastalığı gibi eski bulaşıcı hastalıkların neden olduğu lezyonlar, çarpmalar ve püstüllere benziyor. Çiçek hastalığı aşısı bulunana kadar tek başına son bin yılda nüfusun % 10’unu öldürmüştür. Tripofobisi olan kişilerin bu ölümcül hastalıktan ve diğerlerinden kaçınmalarına yardımcı olarak evrimsel bir avantaj sağladığı belirtiliyor.

Tripohobi hastalığı hakkında kesin bir sebep henüz bulunabilmiş değiliz,

Ancak kesin bir sebep henüz bulunabilmiş değil. İnsanların sosyal medyada ağaçkakan resmine gösterdiği olağan üstü tepkinin sebebi hala araştırılıyor.

Yazar:Platanus