Doğada doğal olarak zor bulunan mor rengi, eski zamanlarda lüksün rengi olarak kabul edilmekteydi.

BBC haberine göre ilk kez Fenikelilerin keşfettiği düşünülen renk, Sur Antik Kenti bölgesinde bulunan bir salyangoz türünden elde edilmekteydi. Bir gram mor rengin elde edilebilmesi için on binlerce salyangoz kullanılması gerekiyordu. Bu durum elbette ki rengi oldukça değerli kıldı. Öyle ki, elde edilen miktardan daha fazla ağırlıkta altın karşılığında satın alınabiliyordu. Dolayısıyla  yalnızca kraliyet ailelerinin ve imparatorlukların kullanabileceği bir niteliğe büründü.

mor
Mor Renk

Lüksün rengi

Fenike ya da Sur Moru olarak da isimlendirilen bu renk, boyandığı kumaşta solmamasının ve güneş ile parlaklığının artmasının keşfedilmesiyle daha da değerlenmiş, zenginler tarafından talep edilir olmuştu.

Roma, Bizans ve Pers imparatorluklarında kullanımının yanı sıra İngiliz Kraliyeti’nin de simgesi haline gelmişti. Hatta öyle ki 1533-1603 yıllarında Kraliçe Elizabeth, kraliyet ailesi dışında mor rengin kullanılmasını yasaklamıştı.

O dönemde yarım kilo mor boya satın alınabilmesi için 1,5 kilo altın ödenmesi gerekiyordu. Bu yüksek maliyet ülkelerin bayraklarında mor rengini kullanmasını da imkansız hale getirdi.

world flags
Ülke Bayrakları

Sentetik Morun Keşfi

Sentetik mor renginin keşfedilmesi ise 19. yüzyılda İngiliz kimyager William Henry Perkin tarafından oldu. Sıtma ilacı üzerinde çalışırken şans eseri pigmenti oluşan sentetik mor, kimyager tarafından geliştirildi ve üretimine başlandı. Seri üretim ile birlikte yaygınlaşan rengin değeri de düştü ve ulaşılabilirliği arttı fakat ülkelerin bayraklarında yine de değişiklik yapılmadı.

Yazar: Citrus