Gökyüzü siyaha büründüğünde müzik çalmaya başlayan bina Almanya’nın Dresden şehrinde turistik bir yer haline gelmiştir.

1999 yılında yapılan şarkı evi, heykeltıraş Annette Paul ve hepsi bu binada yaşayan tasarımcılar Christoph Roßner ve André Tempel’in eseridir. Annette, kötü havanın evinin pencerelerinde bir ‘yağmur tiyatrosu’ yaratan Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yaşamaktan aldığı ilhamla bu binayı tasarlamıştır.

Doğu Almanya’daki renkli evin dışına karmaşık bir drenaj ve huni sistemi eklenmiştir ve yağmur yağdığında tüm bina bir enstrüman haline gelmektedir.

Şarkı söyleyen ev nerede ?

Ev, Dresden’in Elements of Courtyard adlı bir sanat projesinin bir bölümü olan Neustadt Kunsthofpassage’de yer almaktadır. Kunsthofpassage beş küçük avludan oluşan bir kompleksten oluşmaktadır. Her avlunun sanat ve mimarlık kombinasyonu ile kendi tasarım teması vardır. Bunlar Hof der Elemente, “Elemetlerin Avlusu”, Hof des Lichts, “Işık Avlusu”, Hof der Tiere, “Hayvanların Avlusu”, Hof der Fabelwesen, “Efsanevi Yaratıkların Avlusu” ve Hof der Metamorphosen, “Metamorfozların Avlusu”dur.

Elemetlerin Avlusu yazının başında bahsedilen; avluyu turistlere kavuşturan, yağmur yağdığında orkestra senfonisine dönüşen bina.

sarkı söyleyen ev
Hof der Elemente, “Elemetlerin Avlusu”

Işık Avlusu’nda avlu, güneşin konumuna bağlı olarak çeşitli renkli yansımalar üreten metal aynalarla aydınlatılmaktadır.

800px Dresden   Kunsthofpassage Hof des Lichts 2
Hof des Lichts, “Işık Avlusu”

Hayvanların Avlusu’nda cephe hayvan kabartmaları ile yeşil dekore edilmiştir. Hayvan çiftliği zürafa ve maymunlara ev sahipliği yapmaktadır. Maymun sürüsü, evin tüm duvarları boyunca dev bir zürafanın başı üzerinde pencereden pencereye atlamaktadır.

26227382330 9cb4d3d196 o
Hof der Tiere, “Hayvanların Avlusu”

Efsanevi Yaratıkların Avlusu’nun duvarları çini ve mozaikler kullanılarak tasarlanmıştır. Yaşam nehri, güney cephesinde sembolik olarak tasvir edilmiştir. Kuzey cephesi, ziyaretçileri yüksek enerjilerin, kozmik elementlerin, kuyruklu yıldızların ve sevginin astral alanına götürmektedir.

800px Dresden Kunsthof Fabelwesen
Hof der Fabelwesen, “Efsanevi Yaratıkların Avlusu”

Metamorfozların Avlusu, duvarlarına taş bloklar bağlanmış, çelik ve sac ile kaplanmış iskeletlerden oluşmaktadır. Sac, yüzeyde daha fazla korozyonu önleyen bir pas tabakasına izin verir. Kavisli yüzeyler akşamları aydınlatılmaktadır. Aydınlık taş bloklara tırmanmak için bir halat sistemi de eklenmiştir.

Kunstpassage Dresden Neustadt 056
Hof der Metamorphosen, “Metamorfozların Avlusu”

Kurulumundan bu yana, Doğu Almanya’daki bu ilginç yapıların avlusu en başta büyüleyici ses ortamı ile, büyük turist çekmektedir. Yağmurlu bir günde yolu Dresden’e düşenler için orkestra senfonisine dönen bu bina ve onu çevreleyen; görsel şölen oluşturan avlular mükemmel bir gezi seçeneği! Belki yağmur yağar. Şarkı söyleyen evi duyarsınız.