Yaşamaya Dair – Dünya’dan Lezzetler
Tenerina Tatlısı

Tenerina; İtalya’nın kuzeydoğusunda kalan, küçük bir şehir olan Ferrara’ya ait, fakat görüntüsü, kokusu ve lezzetiyle tüm ülkenin gönlünü çelen muazzam bir tatlı.

Zorluk derecesi: Orta / Hazırlama süresi: 25 dk / Pişirme süresi: 30 dk

Malzemeler ( 8 kişilik )

  • Bitter çikolata %60: 200 gram
  • Tereyağı: 100 gram
  • Yumurta: Orta boy 4 adet
  • Şeker: 150 gram
  • Un: 50 gram
  • Bir tutam tuz

Üzeri için:

  • Pudra şekeri

Yapılışı;

200 gram bitter çikolatayı küçük parçalar haline getirerek bain-marie yöntemi ile eritelim. Çikolatayı eritip, sıcağını biraz aldıktan sonra, yine küçük parçalar haline getirdiğimiz tereyağını ekleyelim. Çikolatanın sıcağı ile eriyen tereyağını yavaşça karıştırarak, homojenleşme sağlayalım. Çikolata ve tereyağı karışımını soğumaya bırakalım fakat ara ara karıştırmayı ihmal etmeyelim.
Dipnot: Tereyağı, erime sıcaklığı 50° olan çikolata eritildikten sonra eklenmelidir; fakat tereyağının erime sıcaklığını da aşmamış olmasına dikkat edilmelidir (32°).

Daha sonra yumurtaların sarısı ile beyazını ayrı kaplara alalım. Şekerin yarısını ve bir tutam tuzu yumurtaların beyazı ile, diğer yarısını yumurtaların sarısı ile derin bir kapta mikser ile karıştıralım. Bu işlem bittiğinde, koyu ve köpüklü bir kıvama gelmesi önemli.

Yumurtanın sarısı ile hazırlanan karışımı mikser teli ile karıştırırken, daha önce hazırladığımız çikolata ve tereyağı karışımını ılık olarak üzerine dökelim ve homojen bir görünüm elde edene kadar karıştırmaya devam edelim.
Dipnot: Eğer elde ettiğimiz karışım yeterince kıvamlı değil ise, kontrollü bir şekilde bir miktar süt ekleyebiliriz.

Elimizdeki karışıma, yumurta beyazı ile elde ettiğimiz karışımı ekleyelim ve karıştıralım. 50 gram unu, spatula yardımı ile aşağıdan yukarıya hafif hareketler yaparak karıştırmaya devam edelim.

Son karışımımız, düzgün ve homojen bir kıvama geldikten sonra pişirmeye hazırız 😊

image 55

24 cm çapındaki kabımızı unlayalım ve yağlayalım. Bu noktada, kabımızın çapı iyi pişmesi açısından önemli. Kek, yeterince ince olmalı ki, pişmemiş kısmı kalmasın. Karışımımızı bu kabın içine yavaşla dökelim ve önceden 180 dereceye getirerek ısıttığımız fırına, kabımızı yerleştirelim. Yaklaşık 30 dakika boyunca pişmeye bırakalım.

Püf noktası: Tenerina için pişirme süresi, en önemli püf noktası olduğu için, bir kürdan yardımı ile, kekin pişip pişmediğini 25. dakikadan itibaren kontrol edebiliriz. Kekin orta kısmı ıslak ve yumuşak, dış kısmı ise kuru olmalıdır. Bu yüzden; kürdanı kekin farklı kısımlarına batırarak test edebiliriz.
Dipnot: Fırında turbo ayarını tercih etmeyelim. Dışını çok pişirirken, içinin az pişmesine neden oluyor.

Kekimiz piştikten sonra, kek kabından çıkarmadan soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra, kekin üzerine isteğe bağlı olarak pudra şeker ekleyebiliriz.
Tenerina, bir cam kaba yerleştirilerek 3-4 gün boyunca saklanabilir ve dondurulabilir.

Yazar: Esra Kağıtçı Dede


İKEA, meşhur İsveç Köftesi’nin tarifini paylaştı. Tarife linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.